• 2011

        • "Czas dla nas"

          Rok szkolny 2011/2012 to kolejny rok pracy szkoły w projekcie „Czas dla nas!”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Szkoły Podstawowej w Albigowej.

          Podobnie jak w ubiegłym roku działania szkoły przebiegają w trzech kierunkach:

          1. Rozwijanie uczniowskich zainteresowań i talentów poprzez pracę kół:
          • teatralnego (opiekun Aleksandra Mazur)
          • języka angielskiego ( opiekun Magdalena Bytnar)
          • historyczne (opiekun Alicja Plis Cyrana)
          • matematyczne ( opiekun Anna Karaś)
          • informatyczne ( Marcin Gwizdak)
          • ekologiczno-przyrodnicze (opiekun Małgorzata Pelc) 
          1. Wyrównywanie braków w wiedzy i umiejętnościach poprzez pracę zespołów wyrównawczych z:
          • języka angielskiego ( opiekun Magdalena Bytnar)
          • matematyki ( opiekun Anna Karaś)
          • języka polskiego ( opiekun Edyta Ulman)

                 3.Terapia logopedyczna ( Justyna Babiarz) i pomoc pedagoga szkolnego w pokonywaniu trudności  szkolnych           ( Agnieszka Dec)

          Z oferty szkoły skorzystać mogą wszyscy chętni uczniowie zgłaszając się do wychowawcy lub do osoby prowadzącej zajęcia.

           

           

           

          KOŁA ZAINTERESOWAŃ

          Koło informatyczne

          Celem zajęć koła informatycznego jest rozwijanie zainteresowań w zakresie technologii informacyjnej. Na zajęciach uczniowie wykonują prace w edytorze graficznym Paint, poznają dostępne narzędzia, uczą się kopiować fragmenty rysunków. Korzystają również z edytora tekstowego Word, poznają podstawy programowania w języku Logo. Członkowie koła wykonują ciekawe prezentacje multimedialne używając poznanych funkcji programu Power Point. W maju uczniowie i uczennice uczęszczający na zajęcia koła wzięli oni udział w szkolnym konkursie na prezentację pt. „Odnawialne źródła energii”. Szymon Szal i Gabriela Witowska zdobyli w tym konkursie III miejsce, a Kamil Reizer otrzymał wyróżnienie.

          Koło j. angielskiego

          Promar                                                                                                                                                                                 W dniu 16 kwietnia 2012 członkowie koła języka angielskiego wzięli udział w lekcjach prowadzonych przez szkołę językową Promar w Rzeszowie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję spróbować swoich sił w rozmowach z native speakerem, który nie rozmawiał w języku polskim. Uśmiechnięte miny świadczyły o tym, że komunikacja zakończyła się sukcesem. W drugiej części zajęć uczniowie i uczennice poznawali podstawy języka francuskiego, który bardzo im się spodobał. Na zakończenie, po słodkim poczęstunku  w auli szkoły obejrzeli film pt.”Kot w butach prawdziwa historia”.

          Koło matematyczne

          Konkurs matematyczny I-III i IV-VI                                                                                                                                                 Jak co roku w maju w Szkole Podstawowej w Albigowej odbywają się konkursy matematyczne dla uczniów klas III, IV, V i VI. Poziom trudności nie zniechęca uczestników i zawsze konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorem tego przedsięwzięcia w klasach I-III była pani Katarzyna Falger, a w klasach IV-VI pani Anna Karaś – opiekun koła matematycznego. Wyniki w poszczególnych klasach przedstawiają się następująco:

          Klasa III a        I miejsce  – Bartłomiej Cwynar

                                 II miejsce – Szymon Pasieczny

                                III miejsce – Weronika Drozd

          Klasa III b        I miejsce  – Bartosz Cyran

                                II miejsce – Bartłomiej Szal

                                 III miejsce – Gabriela Skawina

          Klasa IV           I miejsce  – Szymon Szal

                                 II miejsce – Gabriela Witowska

                                III miejsce – Damian Mastej

                               Wyróżnienie – Kamil Reizer

          Klasa Va i b      I miejsce  – Dominika Szpunar

                                  II miejsce – Jakub  Bytnar

                                  III miejsce – Karol Radomski

                                  Wyróżnienie – Kacper Jastrzębski

                                  Wyróżnienie – Michał Falger

          Klasa Va i b      I miejsce  – Karolina Łucja Sobek

                                 II miejsce – Katarzyna Pasieczna

                                 III miejsce – Julia Baran

                                 Wyróżnienie – Hubert Falger

                                                                                       Koło teatralne                                                                                  KAŻDY Z NAS JEST AKTOREM

          AKTORSTWO…ileż to dzieci  marzy o karierze, sławie, blasku reflektorów. Już przedszkolaki odgrywają w zabawie role księżniczek, policjantów, budowniczych  i innych bajkowych idoli.

          W każdym  drzemie chęć zasmakowania innego życia i wejścia w „cudzą skórę”, choć często te pragnienia przykryte są woalem nieśmiałości.

          Najtrudniej przełamać samego siebie, ale ileż radości i satysfakcji przynosi  otwarcie się na nowe doznania i doświadczenia. Doskonale wiedzą o tym uczestnicy kółka teatralnego.

          Z zapałem pracują oni nad własnymi emocjami , ćwiczą umysł i ciało, „szlifują” język ojczysty. Każdy stara się odnaleźć tu własne miejsce; jedni są świetnymi aktorami, inni mają dar naśladowania różnych dźwięków, jeszcze inni tworzą scenografię, tańczą lub śpiewają.

          Świat teatru przybliżają im comiesięczne wizyty w rzeszowskim Teatrze „Maska”, gdzie mogą wejść za kulisy, spotkać się z aktorami, konstruktorami lalek, poznać ich pracę, obserwować proces powstawania spektaklu, mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z ruchu scenicznego i wielu innych ciekawych  warsztatach.

          Kółko teatralne to przede wszystkim świetna zabawa, oderwanie się od rzeczywistości, sposób na przełamanie nieśmiałości, otwarcie się na świat i czerpanie z niego pełnymi garściami.

          Każdy z nas jest aktorem, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

          Jasełka                                                                                                                                                                     Tradycją szkolną związaną z okresem Bożego Narodzenia są widowiska jasełkowe przygotowywane przez dzieci. W tym roku przedstawienie pt. „Hipermarket”  zaprezentowali członkowie koła teatralnego działającego w ramach projektu „Czas dla nas !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. Interpretacja misterium Bożego Narodzenia nawiązywała do współczesnego trendu sprowadzającego święta do zakupów i prezentów. Mimo tak nowoczesnego podejścia nie zabrakło w Jasełkach Maryi i Józefa, aniołów, diabełków i pasterzy. Przedstawienie spotkało się z pozytywnym przyjęciem, widownia nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Po spektaklu w klasach odbywały się wigilie i wspólne śpiewanie kolęd.  

          Koło ekologiczno-przyrodnicze

          Celem pracy koła jest podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów i uczennic, a co za tym idzie polepszenie stanu czystości środowiska naturalnego.

          Na zajęciach koła ekologiczno-przyrodniczego uczniowie i uczennice podejmują różnorodne działania na rzecz poznawania i ochrony środowiska. Uczą się rozpoznawać znaki ekologiczne na produktach, poznają skutki zanieczyszczeń środowiska i formy ochrony przyrody. Uczniowie i uczennice angażują się w różnorodne akcje ekologiczne, przygotowują plakaty reklamowe, tworzą ciekawe prace z odpadów. Cześć zajęć koła odbywa się w terenie, inne w pracowni przyrodniczej lub komputerowej. Dziewczynki i chłopcy tworzą multimedialny atlas roślin chronionych, wyszukują potrzebne do zajęć informacje w zasobach Internetu, korzystają z dostępnych w szkole programów multimedialnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów.

          Zajęcia koła opierają się głównie na metodach aktywizujących i praktycznego działania.

          Dzień Ziemi                                                                                                                                                                   W piątek 28 kwietnia 2012 r. odbył się tradycyjny, coroczny dzień ziemi. Organizatorem tego święta było koło ekologiczno-przyrodnicze działające pod opieką pani Małgorzaty Pelc w ramach projektu „Czas dla nas!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. Wesołe konkurencje, w których rywalizowały ze sobą poszczególne klasy miały na celu popularyzację zdrowego stylu życia, proekologicznych postaw i wzbogacanie wiedzy o otaczającym nas środowisku. Zespoły klasowe zdobywały punkty w następujących konkurencjach: tekst piosenki, teledysk, strój, robot z odpadów, test wiedzy, zbiórka baterii, butelek plastikowych i konkurs sportowy.

           

          "To jest ciekawe"

          W roku szkolnym 2010/2011 Publiczne Gimnazjum w Albigowej przystępuje do realizacji projektu pt. „To jest ciekawe” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeprowadzone zostaną następujące zajęcia dodatkowe:

          1. 1.      wspierające aspiracje i rozwijające zainteresowania uczniów:
          • Krąg „Miłośników regionu”
            (1 godzina w tygodniu)
          • Krąg „Poliglotów” (2 godziny w tygodniu  j. angielskiego lub 1 godzina w tygodniu
            j. niemieckiego)
          • Krąg „Cybernautów”(2 godziny w tygodniu)
          • Krąg „Odkrywców i badaczy” (1 godzina w tygodniu fizyki lub 1 godzina w tygodniu chemii)
          1. 2.      dydaktyczno-wychowawcze:
          • Krąg „Humanistów” (1 godzina w tygodniu)
          • Krąg „Pitagorasa” (1 godzina w tygodniu)
          1. 3.      ułatwiające uczniom planowanie ścieżki rozwoju zawodowego:
          • Krąg „Sam planuję swoją przyszłość” (1 godzina w tygodniu)

          Zajęcia prowadzone będą przez wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, pracowników Publicznego gimnazjum:

          • mgr Pawła Barana
          • mgr Martę Cebulak
          • mgr Teresę Gałczyńską
          • mgr Michała Kluza
          • mgr Dagmarę Pączkę
          • mgr Halinę Sobek
          • mgr Halinę Woś

          W ramach zajęć zorganizowane zostaną spotkania z:

          • native speakerami
          • dziennikarzami
          • ciekawymi ludźmi, wykonującymi różne zawody

           

          Uczniowie wezmą udział w wyjazdach:

          • na Uniwersytet Jagielloński
          • na Politechnikę Rzeszowską
          • do Skansenu w Sanoku
          • do Urzędu Pracy w Łańcucie
          • do zakładu pracy

          Udział uczniów w powyższych działaniach jest dla nich bezpłatny, gdyż w pełni finansowany jest z funduszy unijnych. Ponadto za środki otrzymane na realizację projektu doposażone zostaną pracownie w dodatkowe pomoce dydaktyczne, zakupione zostaną filmy edukacyjne i książki obcojęzyczne do biblioteki szkolnej.

          Uczestnicy projektu otrzymają bezpłatnie materiały do zajęć.

          Powyższe działania mają na celu:

          • wzmocnienie więzi ze środowiskiem lokalnym
          • wyrównanie braków w wiedzy w zakresie matematyki i języka polskiego
          • podniesienie poziomu kompetencji językowych w sytuacjach komunikacyjnych
          • podniesienie poziomu wiedzy z fizyki, chemii i informatyki
          • rozwinięcie umiejętności planowania ścieżki rozwoju zawodowego

          Zgłoszenie uczestnictwa w projekcie odbywa się poprzez złożenie przez rodzica/opiekuna prawnego  dziecka deklaracji uczestnictwa wraz z załącznikami w sekretariacie Zespołu Szkół w Albigowej w godzinach pracy sekretariatu lub w biurze projektu.

          Termin składania dokumentów upływa dnia 17 września 2010 roku. Dokumentacja jest dostępna w sekretariacie szkoły.

          Biuro projektu:

          Zespół Szkół w Albigowej

          37-122 Albigowa 489

          tel. 017 22 67 191

          Publiczne Gimnazjum w Albigowej posiada duże doświadczenie w zarządzaniu projektami. W latach 2005-2006 realizowany był roczny projekt „Szkoła marzeń” finansowany z  Europejskiego Funduszu Społecznego przy współfinansowaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Głównym celem przeprowadzonych działań było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów wiejskich w odniesieniu do ich rówieśników z miast oraz specjalistyczna pomoc w zakresie doradztwa zawodowego w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery. Zaplanowane rezultaty zostały osiągnięte.

          W roku 2005 w Publicznym Gimnazjum realizowany był projekt „Działaj lokalnie IV” dotowany przez Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju. Celem przeprowadzonych działań było tworzenie nowych, atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego oraz wzmacnianie współpracy i solidarności społeczności lokalnej. Efektem realizowanych działań było zaprezentowanie przez gimnazjalistów społeczności lokalnej sztuki pt. „O dwóch takich co ukradli księżyc”.

          W roku 2008 realizowany był projekt pt.„Pożyteczne wakacje”. Celem działania tego projektu było zorganizowanie wypoczynku uczniów  połączonego z działaniami edukacyjnymi.  Zajęcia realizowane były na Honiach. Instytucją finansującą była Fundacja Wspomagania Wsi.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Albigowej
      • +48 17 2267191
      • 37 – 122 Albigowa 489 woj. podkarpackie Poland
      • 815-181-06-75
      • Adres skrytki Szkoły Podstawowej w Albigowej na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to /SPAlbigowa/SkrytkaESP. Skrzynka zawiera formularz elektroniczny o nazwie „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, za pomocą którego można zwrócić się z każdą sprawą należącą do zakresu działań Szkoły.
  • Galeria zdjęć

      brak danych