• Wiadomości z oddziału przedszkolnego


    •  

      

     Rok szkolny 2022/2023

      

     WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ

      

     Dzisiejszego dnia realizując tematykę osób, które niosą nam ratunek wybraliśmy się do naszej ochotniczej straży pożarnej, dzieci poznały sprzęt, którego używają strażacy, poznali procedury zgłoszeń oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy - przesyłam fotorelacje 😉

      

      

      

      

     WIELKANOCNY POCZĘSTUNEK

      

      

      

     Wielkanocny poczęstunek w Zerówce - zapraszamy do fotorelacji :-)

      

      

      

      

      

      

      

     DZIEŃ ZIEMI


     Dnia 21.04.2023 r. obchodziliśmy w zerówce Dzień Ziemi, do którego przygotowywaliśmy się przez cały tydzień poprzez zajęcia o ekologii, recyklingu, energii odnawialnej oraz świadomym i oszczędnym korzystaniu z wody. Wykonaliśmy zbiorową pracę plastyczną pt. "Nasza Ziemia", uczyliśmy się piosenek o tematyce ekologicznej, a dzieci wspaniale bawiły się zrobionymi własnoręcznie zabawkami.

      

      


     NASZA PLANETA


     W ostatnim tygodniu kwietnia podejmowaliśmy tematykę: ,,Dbamy o naszą planetę ". Dzieci rozwijały kreatywność poprzez tworzenie zabawek z recyklingu i tylko nimi się bawiły. Przesyt powoduje, że rozwiązania i pomysły podawane są na tacy, niedobór natomiast otwiera umysł i pobudza kreatywność. I się zaczęło dziać..... Pomysłów była cała masa i świetna zabawa przez kilka dni.

      

      

      

     KONKURS PLASTYCZNY "WIELKANOCNE OZDOBY"

     Dnia 31.03.2023 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Wielkanocne ozdoby", który skierowany był do dzieci z grup "0A" oraz "0B". Wszystkie prace były piękne i wymagały ogromnego zaangażowania, dlatego gratulujemy każdemu uczestnikowi! Decyzją komisji konkursowej miejsce I otrzymała Zofia B., miejsce II - Patrycja L., miejsce III - Bartosz K. Wyróżnieni zostali: Amelia B., Maksymilian K. oraz Maja R. Gratulujemy i dziękujemy za tak liczne przystąpienie do konkursu!

      

     W KINIE I W TEATRZE

      

     Fotorelacja z minionego tygodnia o tematyce "W kinie i w teatrze". Zabawy z teatrzykiem cieni i słuchanie opowiadań z wykorzystaniem drewnianego teatrzyku obrazkowego kamishibai.

      

      

     DZIEŃ DINOZAURA

      

     Choć dinozaury wyginęły miliony lat temu to wciąż fascynują swoją historią. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im jeden dzień, który nazwano „Dniem Dinozaura”. W Polsce święto to obchodzone jest 26 lutego i stanowi ono świetną okazję do tego, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych fascynujących i tajemniczych zwierzętach. Zobaczcie jak nasi Zerówkowicze obchodzili Dzień Dinozaura 😊

      

      

      

      

     TŁUSTY CZWARTEK

      

     Powiedział mi Bartek, że dziś Tłusty Czwartek. A Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła! Wszelkie diety dziś na boku, Tłusty Czwartek jest raz w roku.🥯

      

      

      

      

     W NASZEJ ZERÓWCE 

      

     W nasze Zerówce „nuda się nie uda” 😉. W tym tygodniu Grupa 0 a, korzystając z tematyki zajęć "wszystko jest muzyką", cofnęła się w czasie, aby poznać budowę gramofonu. Jego wygląd zaciekawił dzieci, a dźwięk dawnych płyt winylowych całkowicie je zaskoczył. Natomiast Grupa 0 b odwiedziła Bibliotekę Publiczną, gdzie z zainteresowaniem słuchała pani bibliotekarki, która z przejęciem opowiadała o różnych książkach, zachęcając dzieci do ich czytania.

      

      

      

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA - PRZEDSTAWIENIE GRUPA 0A

     Grupa 0 A przygotowała wspaniałą uroczystość dla Babć i Dziadziów z okazji ich Święta. Przejęci młodzi wykonawcy uroczyście recytowali miłe wiersze i śpiewali wesołe piosenki dla wszystkich cudownych Babć i wspaniałych Dziadziów. Piękna dekoracja i eleganckie stroje Zerówkowiczów wyrażały szacunek i miłość dla odbiorców tego niepowtarzalnego przedstawienia - "Babciu, Dziadku - Kochamy Was".

     https://drive.google.com/file/d/17aNZnnMkhH96x9-_hugfdW6M2dtgKWFq/view

      

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA - PRZEDSTAWIENIE GRUPA 0B

      

     Z okazji Dnia Babci i Dziadka Grupa 0 B przygotowała piękne Jasełkowe przedstawienie. Wspaniali, mali artyści z przejęciem recytowali swoje kwestie i śpiewali kolędy oraz pastorałki. Całości przedstawienia dopełniły wyjątkowe stroje, a także niecodzienna scenografia. To wszystko dla Was Kochane Babcie i Drodzy Dziadkowie :-)                                                                       https://www.youtube.com/watch?v=R_sR2_jATwg

      

      

     PRZYSZŁA KALENDARZOWA ZIMA

      

     "Witaj Kalendarzowa Zimo" Dzisiaj dzieci podczas zimowych zabaw i w czasie oglądania filmu edukacyjnego utrwalały wiadomości na temat tej białej pory roku. Następnie rysowały palcami na mące zimowy pejzaż. Odbywały się też zawody w rzucaniu papierowymi śnieżkami z przeliczaniem. Zimowe zabawy wprawiły wszystkich w dobry nastrój.

      

      

     TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

      

     Dzieci wykazały się duża sprawnością ruchowa w konkurencjach sportowych z okazji Mikołajkowego Turnieju, otrzymały medale z pierników, dyplomy i kolorowanki.

      

      

      

     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA


     Międzynarodowy Dzień Jeża -"święto kłujących ssaków". Zajęcia zaczęliśmy od poszerzania wiedzy na temat sposobu życia w naturalnym środowisku, zagadek. Wesoło bawiliśmy się, dzieci wykonały smacznego " owocowego jeża" i piękne prace.

      

      

      

     ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

      

     W dniu 10.11.2022r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość poprzedziły przygotowania: wykonanie kotylionów, flag, nauka wierszy, tańców i piosenek. Dzieci oglądały film edukacyjny "Karolek i Narodowe Święto Niepodległości"Głównym celem tych zajęć i uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień ten przeżyliśmy dumnie z uśmiechem na twarzy. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w pielęgnowaniu patriotyzmu.

     https://youtu.be/3d3a0MOXqVI

     https://youtu.be/gOXqh_FeZMM

      

     DZIEŃ UŚMIECHU

      

     7 października to Światowy Dzień Uśmiechu🙂- u nas był to naprawdę dzień pełen radości i wesołej zabawy. W dobry nastrój wprowadziła nas "Piosenka na dobry dzien", następnie zakodowaliśmy wesołą minkę, która jest symbolem Dnia Uśmiechu. Wspólnie zrobiliśmy masę solną, z której dzieci wykonały uśmiechniętą buźke a na koniec odprężyliśmy się poprzez masażyki na plecach. Oby uśmiech jak najdłużej pozostal na naszych twarzach

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

      

     4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Zajęcia te miały na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i inne również mają swoje prawa. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Rozwiązywały zagadki, grały w gry, rysowały zwierzęta wesoło się przy tym bawiąc.

      

      

     OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     Okazji do czytania dzieciom jest wiele. Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września. Jest to wydarzenie z kalendarza Świąt nietypowych, które jest przyjemne, a zarazem pożyteczne. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI (w czerwcu 2001 r.) kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronką święta jest polska pisarka Janina Porazińska. Do ogólnopolskiej akcji przyłączyły się dzieci z grup „Zerowych”, które z tej okazji wybrały się do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka przygotowała dla nich wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniem słuchały opowiadań dobranych do tematyki tygodnia „Maks nie rozmawia z obcymi", „Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego" utrwalając bezpieczne zachowania. Z wielką ochotą wybierały z regałów różne książeczki i oglądały kolorowe ilustracje wesoło komentując. Na koniec otrzymały piękne zakładki i zostały zachęcone do korzystania z Przedszkolnego Punktu Wymiany Książek. Dzieci zainspirowane kolorowymi ilustracjami wykonały swoją pierwszą książeczkę pt. "Od nasionka do jabłka". Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom. Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!

      

      

     DZIEŃ JABŁKA

      28 września 2022 r. – „Dzień Jabłka” w Oddziale Przedszkolnym….. „Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące... Jabłko pełne witaminek dla chłopców i dla dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka świętujemy!” W „Dniu Jabłka” dzieci z Zerówki wszechstronnie poszerzyły wiedzę o tym niezwykłym, a jednak czasem niedocenianym owocu. Zdobyły wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłka, śpiewały o nim piosenki, tańczyły i wykonały pracę plastyczną. Kosztowały musu jabłkowego, pysznych jabłkowych ciasteczek, chipsów z jabłek, jabłek prażonych i pieczonych, piły świeżo wyciskany sok z jabłek, a nawet same pokroiły jabłka do szarlotki. Mamy nadzieję, że takie ciekawe i intensywne "dni tematyczne" zachęcą dzieci do sięgania po owoce i warzywa oraz będą okazją do promowania zdrowego styl życia.

     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     Dzisiaj, 15.09.2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Albigowej obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kropki. Aktywnie brały w nim udział także dzieci z naszej Zerówki. Na początku oglądnęły film - historia dziewczynki Vashti na podstawie opowiadania P. Reynoldsa pt. "Kropka". Następnie poprzez różne zabawy i działania budowały poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Wykonały pracę plastyczną „Ślimak" z użyciem kolorowych kropek, doskonaliły umiejętności kodowania, używania symboli i świetnie się bawiły podczas zabaw na sali gimnastycznej.

      

     Rok szkolny 2021/2022

      

      WYCIECZKA ODDZIAŁÓW ZERÓWKI DO SALI ZABAW "KOLORADO"

     28 października 2021 r. dzieci z oddziałów zerówkowych  wzięły udział w warsztatach robienia pizzy połączonych z pobytem w sali zabaw Kolorado. Podczas zajęć kulinarnych uczestnicy dowiedzieli się z czego powstaje ciasto na pizzę, jakie są tradycyjne składniki sosu oraz jakie są najbardziej popularne dodatki. Oczywiście samodzielnie przygotowana pizza smakowała wybornie, a zabawa była świetna.

      

      

     DZIEŃ PIŻAMY

     W dniu 23 września nasza szkoła zaangażowała się w ogólnopolski Dzień Piżamy pod patronatem fundacji „Gdy liczy się czas”. Głównym celem piżamowego wydarzenia było okazanie wsparcia i solidarności osobom chorym, szczególnie dzieciom i młodzieży z chorobą nowotworową.

     Dodatkowo, z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu w ramach „Szlachetnej kawiarenki” zorganizowało zbiórkę pieniędzy. Cały dochód zostanie przekazany na leczenie oraz rehabilitację dzieci po chorobie nowotworowej. Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę i w Dzień Piżamy z całego serca dziękujemy.

      

     OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     20 września wszystkie przedszkolaki obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto ustanowione zostało w 2013 roku, aby podkreślić rolę edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Uczestniczyły w licznych zawodach oraz brały udział w zabawach tanecznych i sportowych. Dzieci wykonały również utwór „Życie Przedszkolaka” i włączyły się do Ogólnopolskiej akcji Dzień Przedszkolaka to ważne święto – uczcijmy je razem tańcem i piosenką. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały medale, dyplomy i upominki, które z pewnością będą przywoływać miłe wspomnienia...

      

     DZIEŃ KROPKI

      

     Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Wszystko rozpoczęło się w 2008 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot" (czyli „Kropka") w której opowiedziana została historia małej Vashti. Nieśmiała dziewczynka dzięki mądrej nauczycielce od plastyki uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki. W naszej szkole najmłodsze dzieci z oddziałów zerowych od samego rana cieszyły się tym dniem. Motywem przewodnim była kropka. Dzieci zainspirowane małą Vashti tworzyły kropkowe dzieła sztuki oraz bawiły się kropkami. To był wspaniały i niezapomniany dzień.

      

      

     Rok szkolny 2020/2021

      

     PREORIENTACJA ZAWODOWA

     Już od najmłodszych lat dzieci marzą o tym, aby w przyszłości być np. nauczycielem, lekarzem, strażakiem, policjantem albo pielęgniarką. A kim tak naprawdę zostaną? W tak młodym wieku trudno powiedzieć. Ale jak najwcześniej trzeba ich zapoznawać z różnymi zawodami, aby kiedyś w przyszłości mogły wybrać taką pracę, która będzie im sprawiała przyjemność i satysfakcję...

      

      

      

      

      

     ZABAWA SZTUKĄ

     Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Albigowej im. ks. Antoniego Tyczyńskiego wziął udział w realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką’’. W projekcie tym z naszej placówki wzięły udział dwie grupy przedszkolne. Nasza placówka przystąpiła do następujących zadań:

     • ,,Każdy ma talent’’

     • ,,Kolor i rytm’’

     • ,,Odkrywamy nowe techniki’’

     • ,,Kolorowe bloki’’

     • ,,Malarze dzieciom – Baletnice’’

     Dzieci chętnie brały udział w realizowanych zadaniach i trudno określić, które zadanie sprawiło im najwięcej radości, gdyż każda praca plastyczna była dla nich okazją do wyrażenia siebie oraz swojej indywidualnej twórczości. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Zabawa sztuką’’ wyzwala twórczość, poczucie estetyki, wyrażanie siebie i emocji w sposób jak najbardziej indywidualny.

      

     DZIEŃ DZIECKA W ZERÓWCE

      

     W takim dniu jak dziś, każdy z nas jest

     dzieckiem. Cieszmy się tym....

     Zerówkowicze dziękują pięknie za prezenty :-)

      

      

      

      

     DLA MAMY, DLA TATY ...

     ,,Dziekuje mamo, dziekuje tato.." to słowa piosenki, którą nasze przedszkolaki śpiewają dla swoich rodziców. Rzeczy, za które chcemy podziękować naszym rodzicom jest tak wiele, że trudno zliczyć, a rozmawiając o tym na zajęciach zabrakłoby czasu. Jedno jest pewne, jesteście niezastąpieni !!!. Drodzy rodzice dziękujemy z całego serca

      

      

     JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI

     Nasze przedszkolaki wzięły udział w challengu „Jesteśmy z wami, niebieskimi motylami”. Akcja ta jest zorganizowana przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, a jej inicjatywą jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Rozmawialiśmy o akceptacji i tolerancji wobec innych, a także empatii, zaś na znak solidarności stworzyliśmy niebieskie motylki.

      

     Za nominację dziękujemy koleżankom z Przedszkola Publicznego nr 34 w Rzeszowie.

     My nominujemy:

     • Przedszkole Samorządowe w Chorzelowie, Grupa - Sówki – Pani Kamila Grzelak

     • Zespół Szkół im. Stanisława Pigonia w Medyni Łańcuckiej – Pani Ewelina Kozioł

      

      

     OBCHODY DNIA ZIEMI

     Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Szczególnie w tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy myśleć o planecie na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Dzisiaj zastanawialiśmy się jak chronić nasz wspólny dom - Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty zdrowy i piękny.

      

      

     ZERÓWKOWICZE WRÓCILI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

      

     Niecodzienna, słodka wizyta Wójta Gminy Łańcut w oddziale przedszkolnym w Albigowej (i nie tylko). A powód? Stopniowe łagodzenie ograniczeń i powrót dzieci do żłobków i przedszkoli....

     Zapraszamy częściej i dziękujemy za słodycze.

      

      

     ZWYCZAJE WIELKANOCNE

     Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, bogaty w liczne zwyczaje i tradycje. Podczas zajęć dzieci poznały wiele z nich. Dowiedziały się jakie potrawy święcimy w Wielką Sobotę, w jaki sposób ozdabiamy pisanki i dlaczego oblewamy się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Dzieci wykonywały wiele ozdób i prac plastyczny m. in. palmy wielkanocne.

      

      

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ ZEPOŁU DOWNA

     W marcu obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a jego symbolem stały się dwie kolorowe skarpetki, które swoim kształtem przypominają chromosomy. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do szkoły w kolorowych skarpetkach, solidaryzując się w ten sposób z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Na zajęciach rozmawialiśmy także o tolerancji, solidarności z osobami niepełnosprawnymi, wykonaliśmy pracę plastyczną oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną o „Skarpetkowym wyzwaniu”.

      

     DZIEŃ KOBIET W ZERÓWCE

     8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków i drobnych upominków. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień,a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni. Dzieci nie zapomniały także o najważniejszych kobietach w ich zyciu - mamach i również dla nich wykonały piękne upominki. Wszystkim kobietom tym dużym i tym małym życzymy wszystkiego co najlepsze w ich dniu :-)

      

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE ZEROWYM 

     "Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia". Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały uroczystość z tej okazji. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. Wręczyły upominki. W przepięknej scenografi wnuczęta wspaniale wystapiły dla swoich bliskich. W ten sposób okazały szacunek, aby po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

      

     TRADYCJA TŁUSTEGO CZWARTKU....

     Zgodnie z tradycją w Tłusty Czwartek każdy powinien zjeść pączka. Tak też było i w naszym przedszkolu. W ciągu dnia dzieci poznawały tradycje związane z tym świętem. Na zajęciach plastycznych wykonały apetyczne pączki z papieru, które wyglądały jak prawdziwe. W ramach innowacji pedagogicznej odbyło się kodowanie drogi pączka na talerzyk. Dzień upłynął przedszkolakom smakowicie i wesoło :-)

      

     ZDROWE ODŻYWIANIE .....TO JEST TO !

     O zdrowym odżywianiu i jego wpływie na nasz organizm należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. W ubiegłym tygodniu właśnie o tym wychowawczynie rozmawiały z przedszkolakami w oddziałach zerowych. Po tygodniu nauki nadszedł czas na praktykę. Dzieci samodzielnie przygotowały pyszną, a przede wszystkim zdrową sałatkę owocową z galaretką według własnego przepisu. Każdy indywidualnie mógł dobrać składniki i stworzyć niepowtarzalną przekąskę. Wszyscy mieli ogromną frajdę zarówno podczas przygotowywania, jak i degustacji.

      

     BAL KARNAWAŁOWY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 28.01.2021 r. w oddzialach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Albigowej, gdzie odbył się bał karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohateów znanych bajek. W salach można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, pszczółki, rycerzy, policjanta, Spider-Mana, piłkarza, Muszkietera, Indianina, Batmana, diabełka, Batmana, pirata, Jednorożca, aniołka, superbohatera. Wystrój sal wprowadzał w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci tańczyły do skocznej i rytmicznej muzyki. Nie zabrakło zabaw w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym dzieciom. Szkoda, że następny Bal dopiero za rok....

      

     ZIMA, ZIMA, ZIMA......PADA, PADA ŚNIEG.......

     W końcu doczekaliśmy się zimy, a widząc taki piękny śnieg za oknem, ruszyliśmy na sanki.Udało się zaliczyć wszystkie obowiązkowe aktywności zimowe. Było lepienie bałwana⛄, potem aniołki na śniegu i rzucanie śnieżkami❄.

     Po powrocie musieliśmy się porządnie wysuszyć, ale nikt nie narzekał, bo nasze przedszkolaki były zachwycone.

      

      

     WIGILIA W ZERÓWCE

     Święta Bożego Narodzenia mają w sobie magiczną moc i mimo obecnego czasu pozwalają choć na chwilę zapomnieć o różnych zmartwieniach. Zawsze towarzyszy im mnóstwo przygotowań, to wszystko sprawia, że są tak niezwykłe. Nasi zerówkowicze również przygotowywali się na ten dzień, piekąc pierniczki, dekorując je czy ubierając choinkę, a dziś zasiedli wspólnie do wigilijnego stołu. Przed posiłkiem dzieci wysłuchały fragmentu Pisma Świętego oraz odmówiły wspólną modlitwę, by potem podzielić się opłatkiem, usiąść do stołu i wspólnie kolędować. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy przedszkolakom oraz ich rodzinom wszystkiego co najlepsze, pogody ducha pozytywnego patrzenia w przyszłość oraz błogosławieństwa Bożego, wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

      

      

     WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W ZERÓWCE

     W piątek 4 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził święty Mikołaj. Przedszkolaki od samego rana były bardzo podekscytowane i z niecierpliwością nasłuchiwały dzwoneczków Mikołaja, ponieważ przez cały tydzień przygotowywały się do tej wizyty . Uczyły się piosenek, wierszy oraz wykonywały rysunki, które później wręczyły świętemu Mikołajowi. Spotkanie przebiegło w bardzo radosnej atmosferze, dzieci chętnie odpowiadały na pytania gościa oraz przedstawiły krótki program artystyczny. Na koniec wizyty święty Mikołaj wręczył dzieciom upominki oraz pozował z nimi do zdjęć. Wizyta świętego Mikołaja wzbudziła mnóstwo pozytywnych emocji i z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

      

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     "Wszystkie misie - małe duże okrąglutkie mają buzie. Dzieci misie swe kochają do serduszka przytulają." Dnia 25 listopada w naszym przedszkolu odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, dowiedziały się w jakich bajkach występują misie, tańczyły, śpiewały, eksperymentowały oraz brały udział w różnych konkurencjach z misiem w roli głównej. Samodzielnie ozdabiały upieczone niedźwiadki, częstowały się upieczonym tortem w kształcie misia. Wykonały też pracę plastyczną. Obchody Dnia Pluszowego Misia uwieńczyło rozdanie dyplomów i misiów-breloczków.

      

     NASZE PRZEDSZKOLAKI OBCHODZĄ ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      

     Narodowe Święto Niepodległości stało się okazją do tego, by dzieciom przybliżyć wartości takie jak miłość do Ojczyzny, języka i szacunek do symboli narodowych. W dniu dzisiejszym uczciliśmy Dzień Niepodległości uroczystym odśpiewaniem hymnu o symbolicznej godzinie 11:11. Przedszkolaki poznały legendę Orła Białego, dowiedziały się o rozbiorach Polski, o walce o niepodległość. Podczas zajęć plastycznych wykonały Godło Polski. Życzymy wszystkim radosnego świętowania Dnia Niepodległości.

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Dzięki rodzicom i dziadkom pojawiają się w naszym życiu i zostają z nami na zawsze. 5 listopada jak co roku nasze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie swoich ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. To wyśmienita okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze, gdyż nasze przedszkolaki miały okazję przebrać się za swoją ulubioną postać z bajki.

      

     OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     21.09.2020 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Albigowej świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto ustanowione zostało, aby podkreślić rolę edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka.  W tym dniu na nasze dzieci czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Przedszkolaki uczestniczyły w licznych konkursach i zawodach oraz brały udział w zabawach tanecznych. Na pamiątkę tego ważnego dnia przedszkolaki otrzymały medale i dyplomy, które z pewnością przywoływać będą miłe wspomnienia.

      

     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     15 września nasze przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Po wysłuchaniu opowieści ,,O małej kropce’’ wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, jak zwykła, mała kropka jest bardzo ważna. Przecież to ona kończy każde zdanie, a także nie wyobrażamy sobie małej litery ,,i’’ bez jej udziału. Gdyby nie ona, wiele istot i rzeczy nie wyglądałoby tak samo. Wyobraźmy sobie muchomora czy biedronkę bez kropek….dziwne prawda? Jest ona także bardzo pomocna osobom niewidomym, gdyż z malutkich kropek stworzony jest alfabet Braille’a. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak małe rzeczy, nawet takie jak kropka są potrzebne, nasze przedszkolaki to wiedzą ߘꢠheight=

      

      

     SPOTKANIE Z RODZICAMI DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

      

      

     Rok szkolny 2019/2020

      

     100. ROCZNICA URODZIN OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

     „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,  projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,  przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.(Jan Paweł II)

     18 maja 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Znakiem uczestnictwa przedszkolaków w obchodach tej pięknej rocznicy było wykonanie przez dzieci urodzinowej laurki dla naszego papieża. Z tej okazji dzieci pogłębiały wiedzę także poprzez oglądanie filmów i bajek edukacyjnych oraz czytanie opowiadań o naszym wielkim rodaku.

      

      

     MAJOWA ŁĄKA

     Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP w Albigowej nie próżnują. Pracując zdalnie poznają różne środowiska przyrodnicze. Majowa łąka urzekła ich bogactwem zieleni, mnogością kwiatów i zwierzątek, a zainteresowanie tym tematem wyraziły tworząc prace plastyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

      

      

     DZIEŃ ZIEMI W ODDZIALE ZEROWYM

     Co roku, 22 kwietnia obchodzimy w naszej szkole Dzień Ziemi, gdyż wtedy nasza planeta ma swoje święto. Niestety w związku z zaistniałą sytuacją, nie mogliśmy świętować tego dnia wspólnie. Jednak mimo przeszkód postanowiliśmy uczcić go w sympatyczny sposób. Chętne przedszkolaki wykonały piękne plakaty z okazji Dnia Ziemi - przedstawiły na nich naszą planetę i  to jak należy o nią dbać. Miło pooglądać tak piękne prace, zachęcamy :-) 

      

      

      

      

     MAGICZNA MOC BAJEK

      Bajka jest magicznym lustrem

     pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,

      co wydaje się trudne i nie do pokonania

      Maria Molicka

      W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkolaki biorą udział w projekcie edukacyjnym o nazwie Magiczna moc bajek organizowanym przez Bajkowe Przedszkole w Jaśle. Wspólne czytanie bajek wywiera ogromny wpływ na rozwój dziecka. Bajki pomagają poznawać i nazywać emocje oraz często ukazują sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, a także jest źródłem rozrywki i zabawy. Książki są też nośnikami uniwersalnych wartości moralnych.

     Do tej pory dzieci zrealizowały następujące moduły:

     - Szanuję drugiego człowieka.

     - Kto to jest Przyjaciel?

     - Czy inny znaczy gorszy?

     - Jesteśmy Razem, pomagamy sobie Wzajemnie.

     - Czy warto kłamać?

     - Strach ma wielkie oczy.

     Serdecznie zachęcamy rodziców do kontynuacji założeń projektu poprzez czytanie dzieciom odpowiednio dobranej literatury dziecięcej.

      

     CIEKAWE ZADANIA DLA NASZYCH ZERÓWKOWICZÓW -

     CO ROBIĆ, ŻEBY SIĘ NIE NUDZIĆ I NAUCZYĆ CZEGOŚ CIEKAWEGO?

     materialy_dla_dzieci.pdf

      

     DZIEŃ DINOZAURA

      

     26 luty Dzień Dinozaura Dzisiaj nasze przedszkolaki odwiedził dinozaur Dyzio. Opowiedział o czasach, których nikt nie pamięta kiedy to dinozaury były królami planety. Wytłumaczył dzieciom, że dawno temu żyły dinozaury mięsożerne i roślinożerne, które należały do rodziny gadów i tak jak dzisiejsze krokodyle, żółwie czy ptaki wykluwały się z jaj. Dinozaur Dyzio powiedział jak wyginęly dinozaury, i że ludzie którzy zajmują się życiem dinozaurów to paleontolodzy, stąd wiadomo, że istniały. Dyzio przygotował dla dzieci kilka zadań które polegały na ułożeniu napisu ,,Dzień Dinozaura", a następnie przedszkolaki zagrały w Dinozaurowe Domino. Później Dyzio wraz z pomocą przedszkolaków przeprowadził eksperyment prezentujący erupcję wulkanu. Na koniec dzieci stworzyły własne dinozaury na spinaczach do prania, a wcześniej przygotowały gazetkę tematyczną. Był to dzień pełen wrażeń i ciekawostek na temat prehistorii, podsumowany krótkim filmem o życiu tych gadów.

      

     ZABAWA CHOINKOWA

      

     6 II 2020 r. oddziały przedszkolne wraz z klasami I-III uczestniczyły w Zabawie Choinkowej, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Albigowej. Impreza prowadzona była przez muzyków ze szkoły Yamaha. Dzieci przebrane były za postaci z ulubionych bajek oraz filmów. Wszyscy bardzo chętnie bawili się przy muzyce oraz uczestniczyli w licznych konkursach, a w czasie przerw mogli posilić się pysznymi kanapkami i słodkościami przygotowanymi przez rodziców. Wszystkim dzieciom dopisywał wspaniały humor i świetnie się bawiły.

      

      

     ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM - I ETAP

     Zdrowo jem, więcej wiem to projekt, realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, w którym udział biorą nasze oddziały przedszkolne. Głównym jego celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych i wpajanie zasad zdrowego odżywiania.

     Niedawno zakończyliśmy pierwszy etap, w ramach którego zrealizowane były następujące bloki tematyczne:

     - Smacznie, zdrowo, kolorowo.

     - Każdy uczeń chce zostać siłaczkiem.

     Realizacji projektu towarzyszyły także liczne konkursy plastyczne oraz zawody sportowe. No koniec została zorganizowana wystawa prac, powstałych w trakcie wykonywania poszczególnych zadań.

     WIGILIA W ZERÓWCE

     Wigilia to piękna tradycja, która łączy w sobie nie tylko ten dzień, w którym dzielimy się opłatkiem i zasiadamy do stołu. Tak na prawdę wigilia to czas oczekiwania i przygotowania. To wszystkie drobne gesty, które poprzedzają ten dzień. Nasze przedszkolaki doskonale o tym wiedzą. Od dłuższego czasu oczekiwały tego dnia piekąc i dekorując pierniki, śpiewając kolędy czy ubierając choinkę, by w końcu wspólnie podzielić się opłatkiem i zjeść posiłek przy wigilijnym stole. Wigilia to wspólny czas spędzony z rodziną - którą także jest przedszkole. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim przedszkolakom i ich rodzinom wszystkiego co najlepsze, niech czas ten choć na chwilę się zatrzyma, pokazując co tak na prawdę jest ważne.

     JAK W PRAWDZIWYM TEATRZE CZYLI PRZEDSTAWIENIE PT. "KRÓLOWA ŚNIEGU"

     Klasa II b wraz z wychowawczynią Katarzyną Falger zaprosili nas na przygotowane przez nich przedstawienie pt. "Krolowa Śniegu". Z zainteresowaniem oglądaliśmy grę aktorską młodych wykonawców. Zachwyciła nas także wspaniała scenografia, kolorowe stroje, piękne piosenki i układy taneczne. Dziękujemy  klasie II b  i wychowawczyni Katarzynie Falger za możliwość oglądnięcia tego wspaniałego przedstawienia. Było pięknie. Dzieci kochają Kaja i Gerdę.

      

      

     WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     Nie ma bardziej wyczekiwanego dnia w roku, jak ten, w którym przyjdzie Święty Mikołaj. Nasze przedszkolaki od wielu dni przygotowywały się na tę chwilę. Każdego dnia wypytywały, kiedy przyjdzie Mikołaj, przygotowując się, aby ładnie go przywitać. Aż w końcu, kiedy nastał ten dzień - radości nie było końca. Nagle w oddali rozległo się wołanie Mikołaja. Ileż było radości. Nasze dzieci w podziękowaniu zrobiły Mikołajowi laurki i pięknie zaśpiewały piosenki oraz recytowały wiersze. Chyba każdy z nas pamięta i wraca myślami do tych dni, kiedy sam był dzieckiem i wyczekiwał z nadzieją Świętego Mikołaja.

      

     WYCIECZKA DO CENTRUM ZABAW KOLORADO 

     3 grudnia 2019 r. nasze oddziały przedszkolne odwiedziły Centrum Zabaw KOLORADO. Podczas wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach robienia pizzy, dzięki którym dowiedziały się skąd pochodzi pizza oraz poznały jej historię. Po teorii nadszedł czas na praktykę i wszystkie przedszkolaki samodzielnie wykonały swoje pizze począwszy od wałkowania ciasta po dobór składników. Po warsztatach nadszedł czas na wspólną rozrywkę Sali Zabaw Kolorado.

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ZERÓWCE

      Dnia 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wpisując się w coroczną tradycję tego święta wszystkie przedszkolaki z naszego oddziału zerowego przyniosły w tym dniu do przedszkola wspaniałe pluszaki. Zabawom i radości nie było końca. Dzieci miały możliwość poznać historię powstania pluszowego misia, zobaczyć film przedstawiający proces produkcji maskotek oraz wziąć udział w konkursach i zabawach. Nie zabrakło również misiowych słodkości, które okazały się nie lada gratką dla naszych przedszkolaków. Uwieńczeniem wspaniałej zabawy były dyplomy oraz misiowe balony podarowane dzieciom na koniec dnia.

      

     NAJLEPSZY KLEJ

     W bieżącym roku szkolnym nasze oddziały przedszkolne już po raz trzeci biorą udział w akcji ekologicznej Najlepszy klej.  Celem akcji jest odzyskiwanie przez firmę AMOS pustych pojemników po klejach oraz ich ponowne przetwarzanie. W ramach projektu dzieci zbierają puste opakowania po klejach firmy Amos, a w zamian otrzymują  nowe kleje. Warto wiedzieć także, że firma AMOS część dochodu z każdej sztuki kleju przeznacza na modernizację Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

      

     DOMEK BABCI - CZYLI OPOWIEŚĆ O MARZENIACH

     W październiku nasze oddziały przedszkolne dołączyły do wolontariatu pt. „Domek Babci”- czyli opowieść  o marzeniach. Jest to inicjatywa Fundacji PRO SPE, której pomysłodawcą i założycielem jest ks. Maciej Gierula. 01.10.2019 pedagog szkolny pani Agnieszka Głaz przybliżyła dzieciom sytuację w Gruzji oraz przedstawiła losy trojga dzieci o imionach: Laurenti, Maka i Ekaterin. Przedszkolaki mogły wysłuchać historii każdego z nich i wybrać, dla kogo chcą przeznaczać zaoszczędzone przez siebie fundusze. Chętne dzieci raz w miesiącu będą wrzucać do puszki drobną kwotę, ofiarując  ją  na wolontariat. Fundusze ze zbiórki przekazane zostaną na wyżywienie, materiały dydaktyczne i terapię zajęciową.

      

     ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     ,,11 Listopada 1918, zapamiętamy już na zawsze!'' - tak brzmią słowa piosenki, którą śpiewały nasze przedszkolaki. Wiedzą, że jest to bardzo ważna data dla naszego kraju, dla każdego Polaka, gdyż wtedy właśnie Polska odzyskała niepodległość! Dzieci dowiedziały się jak wyglądała historia naszego państwa. Za pomocą mapy Polski z lat rozbioru dopasowywały kolejno kawałki ziem, które odebrali nam nasi sąsiedzi.  Przedszkolakom podczas zajęć towarzyszył smutek, gdyż trudno było im wyobrazić sobie, że kiedyś Polski nie było na mapie, że nie istniała, ale zarazem duma, że ich pradziadkowie walczyli o kraj i nigdy nie poddali się. Dzieci wiedzą, czym są symbole narodowe i jakie mają znaczenie dla naszego państwa.  W ramach zajęć plastycznych przedszkolaki wykonały godło oraz kotyliony i serca w naszych barwach ojczystych

      

     WIZYTA PANI HIGIENISTKI

     W związku z udziałem naszego Oddziału Przedszkolnego w projekcie ,,Wiem jak dbać o zdrowie'' mieliśmy wizytę Pani higienistki. Opowiedziała ona nam o tym, jak zbudowana jest jama ustna, co wchodzi w jej skład i co najważniejsze - jak należy dbać o jej higienę. Nawiązując do tematu Pani higienistka przeczytała nam opowiadanie pt: ,,Miś Remiś i bolący ząb'' o którym dyskutowaliśmy. Zaś na końcu poinstruowała jak prawidłowo szczotkować zęby oraz całą jamę ustną.  Wydawałoby się, że temat ten jest błahy i nienadzwyczajny, jednak jak często zapominamy o tych najbardziej banalnych rzeczach. Dzięki Pani higienistce będziemy mieć na uwadze, aby dbać o zęby - już od Przedszkolaka! 

      

                    WIZYTA W TEATRZE I W CENTRUM ZABAW "KOLOROWY ŚWIAT"

      11 października 2019 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się do teatru „Maska” w Rzeszowie na przedstawienie pt. „Wystarczy być”. Było  to bardzo pouczające widowisko o przyjaźni, takiej bezinteresownej, nie oczekującej niczego w zamian. Urocze postaci - Wiewiórka, Mrówka, Słoń wykorzystując siłę wyobraźni próbowały się zmierzyć ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się , jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego z nas.  Najmłodsi widzowie byli zachwyceni wspaniałą grą aktorską , kostiumami i całą scenerią widowiska. Dzieci podziwiały też budynek teatru, a na portretach aktorów wiszących w jego hallu próbowały rozpoznać tych, którzy brali udział w przedstawieniu.

             Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Zabaw „ Kolorowy Świat”. Po zapoznaniu z zasadami korzystania z poszczególnych urządzeń wszyscy dali upust swojej energii  poprzez wspaniałą zabawę.  Do szkoły wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni. 

      

      

     DZIEŃ CHŁOPAKA W ODDZIALE ZEROWYM

     Czy ten duży czy ten mały każdy chłopak jest wspaniały :) Z okazji Dnia Chłopaka, nasi chlopcy dostali od dziewczynek super upominki. Chyba nie musimy opisywać jakie emocje im towarzyszyły...  :D

      

      

      

     LEKCJA UMUZYKALNIAJĄCA SZKOŁY MUZYCZNEJ YAMAHA

      Dziś na lekcji umuzykalniającej SM Yamaha pan Jakub Furman i pan Łukasz Kuklewicz z pasją opowiadali i prezentowali przygotowane na zajęcia instrumenty: piszczałkę, flet poprzeczny, flet piccolo, flet prosty, sopranowy, altowy, tenorowy i basowy oraz fletnię pana. Uczniowie jak zwykle z przyjemnością uczestniczyli w tych zajęciach.

      

      

     DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W ZERÓWCE

     Nie ma lepszego miejsca do świętowania ,,Dnia Głośnego Czytania'' niż biblioteka. Dlatego właśnie Oddział Przedszkolny odwiedził Bibliotekę Publiczną w Albigowej. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem, ponieważ Pani bibliotekarka przygotowała wspaniały kącik, w którym przeczytała dzieciom bajkę i na której temat przedszkolaki wypowiadały się. Kącik był przystrojony pięknymi darami jesieni, dlatego też sama atmosfera była przyjemna. Pani zachęciła dzieci do odwiedzania biblioteki i do udziału w projekcie pt: ,,Mała książka, wielki człowiek'', a nasz kolega przeczytał, jak należy obchodzić się i dbać o książki - nie tylko te wypożyczone, ale o wszystkie. W podziękowaniu przedszkolaki wręczyły Pani drobny upominek za poświęcony czas i przygotowanie się, zaś Pani poczęstowała dzieci cukierkami :)  

      

     Z WIZYTĄ U PANI HIGIENISTKI

     Nasze Przedszkolaki odwiedziły gabinet Pani higienistki. Mimo, że są z oddziale przedszkolnym już prawie miesiąc, to miejsce to zrobiło na nich wrażenie. Dowiedziały się, po co taki gabinet jest umieszczony w budynku szkoły oraz co się w nim znajduje. Pani higienistka pokazała dzieciom sprzęty, które posiada w gabinecie oraz wytłumaczyła, do czego służą. Wyjaśniła, na czym polegają badania profilaktyczne i, że będą oni właśnie na takie badania do niej przychodzić. Na koniec Pani higienistka wręczyła każdemu dziecku naklejkę.

      

     OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     20 września to bardzo ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Tego właśnie dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 września 2013 roku, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W naszych oddziałach świętowaliśmy już od samego rana. Na dzieci czekały kolorowe balony, medale oraz niespodzianki. Przedszkolaki uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach. Nie obyło się również bez słodkich upominków. W ramach odpoczynku dzieci obejrzały film animowany pt. „Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska”. Do końca dnia wszystkim towarzyszył wspaniały humor. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

      

     LEKCJE TAŃCA W NASZEJ SZKOLE

     W dniu 19.09.2019 r. odbyła się pokazowa lekcja Studia tańca SENSO. Zajęcia były jak zwykle dynamiczne i towarzyszyła im przyjemna atmosfera. Dzieci z zaangażowaniem przystąpiły do udziału w zabawie. Chętnych do nauki tańca zapraszamy na zapisy do wychowawców.

      

      

      

     SPOTKANIE DYREKCJI SZKOŁY I NAUCZYCIELI ODDZIAŁÓW ZEROWYCH Z RODZICAMI

     4 września 2019 r. odbyło się spotkanie organizacyjne rodziców dzieci z oddziałów zerowych z dyrekcją szkoły i wychowawczyniami grup. Na wstępie głos zabrał pan dyrektor Adam Hoły, który przywitał zebranych i przedstawił nauczycieli, którzy w roku szkolnym 2019/2020 będą uczyć w oddziałach zerowych. Następnie bardzo licznie przybyli na to spotkanie zostali zapoznani zostali z zasadami funkcjonowania oddziałów, z ramowym planem dnia, warunkami ubezpieczenia, możliwościami wpłat za wyżywienie oraz sposobami kompletowania wyprawki. Wybrano także przedstawicieli do Rady Rodziców oddziałów zerowych. Cieszymy się, że rodzice naszych zerówkowiczów w tak dużym gronie i punktualnie przybyli na to spotkanie. Bardzo liczymy na owocną i sympatyczą współpracę.

      

      

     Rok szkolny 2018/2019

     Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

     W słoneczne czwartkowe 30.05 przedpołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego miały możliwość odwiedzenia pobliskiej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka opowiadała o swojej pracy oraz przypomniała przedszkolakom zasady korzystania z książek. Dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach zorganizowanych przez Panią. Na zakończenie podziękowały za zaproszenie wręczając laurkę, a w zamian otrzymały słodkości. Żegnając się zapewniły, że ponownie przyjdą do biblioteki aby wypożyczyć książki. Pełne pozytywnych wrażeń wracały do przedszkola z uśmiechami na twarzach.

      

      

     KOLEJNA LEKCJA UMUZYKALNIAJĄCA SZKOŁY MUZYCZNEJ YAMAHA

      

     Dziś, 20 maja 2019 r. SM Yamaha zaprezentowała naszym uczniom tańce standardowe i latynoamerykańskie. Był walc angielski i wiedeński, fokstrot, tango, samba, rumba, cha-cha, a na koniec dynamiczny jive. Szkoda, że to już ostatnie spotkanie ze Szkołą Muzyczną Yamaha w tym roku szkolnym. 

      

      

      

      

      

     MALI ROLNICY - PRZEDSZKOLACY


     Pewnego dnia, podczas spaceru z grupą z oddziału zerowego natknęliśmy się na pana Marcina, który pracował na polu wykorzystując do tego celu różne sprzęty rolnicze. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się jak prawdziwy rolnik uprawia rolę i jak sadzi kukurydzę specjalną, niespotykaną przez nich maszyną. Korzystając z nadarzającej się okazji mogliśmy z bliska zobaczyć wielki traktor jakim jest New Holland. Z zastosowaniem wszelkich zasad ostrożności pan Marcin pozwolił naszym przedszkolakom usiąść na tym traktorze i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy traktorzysta.

      

      

     5 EDYCJA KONKURSU "EKO-ZABAWKI - WYPRAWKI"

     ,,Czyste powietrze masz, gdy o nie dbasz" tak brzmi myśl przewodnia 5 Edycji Konkursu Eko-Wyprawki-Zabawki, której organizatorem jest Fantazja w Millenium Hall w Rzeszowie. Zasada konkursu była jedna – wszystko powinno być wykonane z odpadów nadających się do recyklingu i my to wyzwanie przyjęliśmy. Dzieci wykonywały swoje prace z plastikowych pojemników, nakrętek, kartonów itp. Motywem w naszej pracy była woda, bo przecież zanieczyszczone powietrze, zanieczyszcza także wodę. Dlatego nasze prace które nosiły tytuł: ,,Wodne stworki tańczą twista, kiedy woda bywa czysta" oraz ,,Kolorowy, czysty świat" przedstawiały zwierzęta wodne, które apelują do nas ludzi o pomoc i rozwagę oraz pokazywały jak wygląda świat gdy o niego zadbamy. Ogłoszenie wyników nastąpi 28 kwietnia – trzymajcie za nas mocno kciuki.

     TRADYCJE WIELKANOCNE

     Wielkanoc to wyjątkowy czas, czas radości oraz zadumy. Święta Wielkanocne związane są z licznymi zwyczajami. W celu przybliżenia dzieciom tradycji wielkanocnych nasze oddziały zerowe wybrały się do Gminnego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć kiermasz sztuki i rękodzieła    pt. Tradycje Wielkanocne. Na wystawie przedszkolaki mogły podziwiać różnego rodzaju ozdoby świąteczne, pisanki, palmy. Nie zabrakło także  rzeźb, obrazów czy koronek.  Dzieci  miały także swój mały wkład w przygotowaniu ozdób. Wykonały kilka ciekawych prac m. in. zajączki wielkanocne i kurczaki.

      

     DRUGI ETAP PROJEKTU - ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM !

      

     W marcu w naszych oddziałach zakończył się zimowy etap projektu pt. Zdrowo jem, więcej wiem, który organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Głównym celem konkursu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania, a także promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu.

      W związku z  konkursem zrealizowane zostały następujące zadania:

      • Lekcja: Dbam o to, co jem i jak spędzam czas;

     • Lekcja: Jesteśmy aktywni jak mieszkańcy Turkusowej Planety – zajęcia sportowe;

     • Konkurs: Najlepszy rysunek - Jestem Siłaczkiem;

     • Konkurs: Strefa aktywności – najciekawsze propozycje zabaw w szkole;

     • Promocja podjętych zadań: Zdrowe inwestycje.

     Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich formach realizacji zadań projektu. Przedszkolaki zdobyły nową wiedzę oraz utrwaliły informacje zdobyte w etapie jesiennym.

      

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

      

     W dniu 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasze grupy przedszkolne przyłączyły się do tej ważnej akcji. Wspólnie rozmawialiśmy na temat akceptacji i tolerancji osób ze spektrum. „Zaświeciliśmy się na niebiesko dla Autyzmu”.

      

      

      

     ZAJĘCIA Z AKADEMII KREATYWNOŚCI

     W czwartek 28 marca 2019 r. uczniowie klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w lekcjach pt.”Małe eksperymenty” prowadzonych przez Akademię Kreatywności z Rzeszowa. Podczas zajęć dzieci obserwowały niezwykłe zjawiska fizyczne prezentowane przy użyciu przedmiotów i produktów codziennego użytku. Każdy eksperyment był dowodem na istnienie określonego zjawiska fizycznego lub obrazował właściwości substancji. Zainteresowanie uczestników było ogromne, a wyniesiona wiedza z pewnością będzie na dłużej zapamiętana.

      

     PTAKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

     W naszym przedszkolu nie ma nudy, a każdy dzień to dawka atrakcji :) Bo jak inaczej poznać budowę ptaków, jak nie na żywym przykładzie? Na dzisiejszych zajęciach (26.03) przedszkolaki zapoznały się z tym, jak zbudowane są ptaki. Dowiedziały się, że ptaki mogą latać dzięki skrzydłom i lekkim kościom, które są wypełnione pustymi przestrzeniami. Oczywiście ich waga też jest ważna, a piórka stwarzają opór powietrza, który utrzymuje ich w locie. Dzieci zauważyły, że ptaszki, które oglądały a były to Zeberki Chińskie mimo tego samego gatunku posiadają inne ubarwienie piór. Szybko jednak doszły do wniosku, że chodzi o inną płeć, a piórka między innymi pełnią także funkcję kamuflażu przed drapieżnikami.

      

     POWITANIE WIOSNY W ODDZIALE ZEROWYM

                                                        

     „I duzi i mali na wiosnę czekali, na słoneczka jasny blask…” – w dniu dzisiejszym nasi najmłodsi uczniowie – przedszkolaki – w sportowym stylu powitali wiosnę. Wszystkim towarzyszył radosny, wiosenny nastrój, a duch współzawodnictwa spotęgował pozytywne emocje. Zapraszamy do obejrzenia wiosennej fotorelacji


     DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

                                                   

     21 marca jak zapewne każdy wie jest upragnionym i długo oczekiwanym Dniem Wiosny, jednak nasze przedszkolaki doskonale wiedzą, że to także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Dzień Osób z Zespołem Downa. Zespół Downa nie jest chorobą, a wadą wrodzoną spowodowaną obecnością dodatkowego chromosomu 21. Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia chromosomu 21. Wspólnie z przedszkolakami rozmawialiśmy czym ta wada się charakteryzuje zarówno rozwojowo jak i somatycznie. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa przedszkolaki ubrały 21 marca kolorowe skarpetki nie do pary, zaś na dłoni miały narysowaną prostą linię, taką, jaką posiadają osoby dotknięte tą wadą. Następnie dzieci malowały kolorowe skarpetki, które zostały powieszone na korytarzu. Warto dyskutować na temat akceptacji oraz tolerancji, ponieważ każdy z nas jest inny i każdy powinien szanować czyjąś odmienność i indywidualność.


     DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     "Babciu, Dziadziu kochamy Was" - wielokrotnie powtarzały to dziś wnuki i wnuczki z oddziału zerowego swoim babciom i dziadkom podczas występu z okazji tak szczególnego święta. Piękny program artystyczny przygotowany przez oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Albigowej obfitował w wierszyki i piosenki, a także tańce młodych wykonawców. Na koniec widownia nagrodziła artystów gromkimi brawami i słodkimi niespodziankami. Dziękujemy babciom i dziadkom za ich obecność na tej miłej uroczystości, Paniom za przygotowanie dzieci do występu, a dzieciom za to, że tak pięknie zaprezentowały się na scenie.

     WIGILIA W ZERÓWCE

     Zgodnie z panującą tradycją wigilia w naszym oddziale przedszkolnym rozpoczęła się modlitwą oraz czytaniem fragmentu Ewangelii dotyczącym narodzin Jezusa. Potem wszyscy przełamali się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia, zaś na stole nie mogło zabraknąć sianka pod obrusem oraz zapalonej świecy. Dzieci zjadły tradycyjny posiłek składający się z barszczu grzybowego oraz pierogów ruskich. Na deser dostały pyszne ciastka przygotowane przez rodziców. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd, dlatego i w naszym przedszkolu nie mogło  zabraknąć wspólnego kolędowania, które wprowadziło nas w iście świąteczny nastrój.

      

      

     BOŻONARODZENIOWE TRADYCJE

     Kultywując i pielęgnując wspaniałą tradycję Świąt Bożego Narodzenia jaką jest pieczenie pierniczków postanowiliśmy dołożyć wszelkich starań, aby przygotowania do świąt miały miejsce i w naszym oddziale zerowym. Dnia 10 i 11 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego z wielką radością i zaangażowaniem zamieniły się w profesjonalnych kucharzy i zabrały się do pieczenia przepysznych słodkości.  Z  ogromnym zapałem wszyscy wycinali foremkami przeróżne kształty i niecierpliwie oczekiwali na efekt końcowy swojej pracy. Najlepsza zabawa przyszła jednak potem, kiedy to dzieci mogły własnoręcznie ozdobić upieczone ciasteczka. Okazało się, że nasze przedszkolaki są bardzo pomysłowe i kreatywne, a efektem ich pracy były piękne, kolorowe gwiazdki, choinki, bałwanki, serduszka, idealne wprost na świąteczny stół.

      

     PROJEKT "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

     ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM to projekt, który realizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Głównym jego celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, wpajanie zasad zdrowego odżywiania oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu.

     Nasze oddziały przedszkolne również biorą udział w konkursie. Niedawno zakończyliśmy pierwszy etap, który obejmował zajęcia pt. „Warzywa i owoce na co dzień i od święta” oraz „Woda na zdrowie”. Zajęciom towarzyszyły liczne zabawy i konkursy. Zorganizowano także wystawę wszystkich prac, która miała na celu promocję zdrowia.

      

     UBIERANIE CHOINKI

     ,,Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych, mało kto wie, że przywędrowała ona do nas z Niemiec. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego drzewka, dlatego w naszym Przedszkolu również, nie mogło go zabraknąć. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem samodzielnie robiły dekoracje, które pięknie ozdobiły naszą choinkę. Radości nie było końca, a każda ozdoba jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, gdyż takich dzieł na pewno nie znajdziemy w żadnym sklepie.''

      

     WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     6 grudnia 2018 r. Święty Mikołaj odwiedził 6-latki z grupy przedszkolnej. Dzieci z utęsknieniem oczekiwały nadzwyczajnego gościa. Gdy się pojawił z radością przywitały go piosenką i wierszem. Mikołaj wręczył dzieciom wspaniałe prezenty. Na twarzach obdarowanych widoczna była wielka radość, a także nadzieja na kolejne spotkanie za rok.

      

     WIZYTA GÓRNIKA

     W przededniu Barbórki - górniczego święta dzieci z grup zerowych  gościły na zajęciach górnika z Podziemnego Magazynu Gazu w Husowie - pana Andrzeja Szylara. Zaproszony gość w interesujący sposób przybliżył dzieciom w jaki sposób powstawały i jak są wydobywane bogactwa, które kryje ziemia  tj: węgiel, sól, gaz ziemny i ropa naftowa. Przedstawił w przystępny sposób życiorys Wielkiego Polaka, odkrywcy lampy naftowej i prekursora przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza. Dzieci mogły zobaczyć mundur górniczy i czapkę górniczą. Ze szczególnym zainteresowaniem chłopów spotkała się  lampa naftowa  - którą zapalił pan Andrzej.  To dzięki odkryciu ropy naftowej nastąpił skok cywilizacyjny i rozwój przemysłu motoryzacyjnego. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach i odpowiadały na pytania zadawane przez gościa. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały nagrodę w postaci czapek górniczych do samodzielnego montażu oraz upominek w postaci cukierków i mandarynek.

      

     WYCIECZKA DO RZESZOWA

     29 października 2018 r.  6 – latki  z oddziałów przedszkolnych wybrały się pod opieką wychowawców do Rzeszowa do auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dzieci miały okazję uczestniczyć w interaktywnym widowisku pt. ”Doktor Dolittle i jego zwierzęta czyli filmowe Safari”. Poznały warunki życia w Afryce, dowiedziały się jak udzielać pomocy zwierzętom i ludziom. Wybrane dzieci wcieliły się w role bohaterów i nakręcony film z ich udziałem będzie można wkrótce zobaczyć na stronie internetowej naszej szkoły.

     Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Zabaw Kolorowy Świat. Tam dzieci mogły zrelaksować się korzystając  ze zjeżdżalni, trampolin i innych atrakcji. Wypoczęte i pełne wspaniałych wrażeń wróciły do przedszkola.

      

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka, z którą wiąże się niezwykła historia. Miała ona miejsce w Stanach Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się od prezydenta – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. Podczas wyprawy postrzelony został mały niedźwiadek. Prezydent widząc przerażone zwierzę nakazał je wypuścić, a całą historię zilustrowano komiksem w popularnej waszyngtońskiej prasie. Jednym   z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci.

      W tym roku pluszowa zabawka obchodzi 116 urodziny, które świętowano także w naszych oddziałach zerowych. Był to dzień pełen atrakcji. Początkowo dzieci zapoznały się z historią Pluszowego Misia, następnie wraz ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi zostały zaproszone do licznych zabaw. Dodatkową atrakcją była „misiowa fotobudka”, w której każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po licznych atrakcjach dzieci mogły odpocząć oglądając bajki, których bohaterami były słynne misie.

      


     ZABAWA ANDRZEJKOWA

     Andrzejki to dzień zarezerwowany nie tylko na wróżby, zwyczaje i obrzędy, ale przede wszystkim czas wspaniałej zabawy. Tak też było w naszym oddziale przedszkolnym, kiedy to dnia 29 listopada dzieci obchodziły tą uroczystość. Przygotowania do Andrzejkowej zabawy rozpoczęły się już dzień wcześniej.  Przedszkolaki miały zapewnione mnóstwo atrakcji: tańce przy muzyce, zabawy, gry i konkursy. Radości i uśmiechom nie było końca, dzieci z wypiekami na twarzach bawiły się, tańczyły i uczestniczyły w grach i zabawach organizowanych przez panie wychowawczynie.  Nie ominął ich również słodki poczęstunek, który okazał się nie lada gratką dla małych łasuchów. 

      

     WIZYTA W PIEKARNI

     22.10.2018 nasze oddziały przedszkolne wybrały się na wycieczkę do pobliskiej piekarni. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały maszyny do wyrabiania ciasta. Przedszkolaki poznały wszystkie etapy powstawania chleba, bułek oraz drożdżówek. Największe wrażenie wywarł na dzieciach piec do wypiekania chleba, który miał kilka poziomów. Na koniec wycieczki wszyscy zostali obdarowani pysznymi drożdżówkami.

      

      

      

     CYRK SMILE

     23.10.2018 nasze oddziały zerowe udały się do Publicznego Przedszkola w Albigowej na występy cyrku SMILE. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem podziwiały występy cyrkowców. Podczas spotkania nie zabrakło pokazów akrobatycznych czy magicznych sztuczek. Wybrane przez artystów dzieci miały  także okazję brać czynny udział w realizacji trików i sztuczek cyrkowych. Para cyrkowców dostarczyła wszystkim mnóstwo wspaniałych, pozytywnych wrażeń.

     AKCJA EKOLOGICZNA AMOS "NAJLEPSZY KLEJ"

     W roku szkolnym 2018/2019 nasze oddziały przedszkolne po raz kolejny dołączyły do akcji ekologicznej „Najlepszy klej”, której celem jest odzyskiwanie przez firmę AMOS pustych pojemników po klejach. Zadaniem dzieci jest zebranie 120 zużytych opakowań kleju. W zamian za to otrzymają 30 nowych klejów w sztyfcie. Warto również zaznaczyć, że firma AMOS część dochodu z każdej sztuki kleju przeznacza na modernizację Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Przekazywane fundusze przeznaczane są na zakup sprzętu medycznego.

     SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     Na początku października nasze oddziały przedszkolne odwiedziła pani sierż. sztabowy  Iwona Mokrzycka. Pani policjant przybliżyła przedszkolakom zasady ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się podczas spaceru i jazdy rowerem. Przedstawiła także treści związane z bezpieczeństwem w domu i w szkole. Spotkanie wzbogacone było także o ćwiczenia praktyczne, w czasie których dzieci ćwiczyły jaką pozycję należy przyjąć podczas spotkania z niebezpiecznymi zwierzętami. Na koniec spotkania dzieci miały okazję wsiąść do radiowozu policyjnego.

     Z WIZYTĄ W SALONIE FRYZJERSKIM "SFERA FRYZJERA" W ALBIGOWEJ

      

     Dnia 18 października dzieci z oddziału przedszkolnego miały możliwość zapoznania się z zawodem fryzjera poprzez aktywny udział w zajęciach zorganizowanych przez panią Monikę Bytnar, właścicielkę tutejszego salonu fryzjerskiego. Przedszkolaki uświadomiły sobie na czym polega praca fryzjera, zwiedziły salon oraz poznały jego wyposażenie. Dzieci mogły samodzielnie ufarbować włosy modelce, którą był manekin przyniesiony specjalnie na tę okazję do salonu. Przygotowane specjalnie dla dzieci produkty, którymi mogły farbować włosy, tworzyć barwne pasemka, suszyć i stylizować fryzury dostarczyły mnóstwo pozytywnych emocji i uśmiechów na twarzach przedszkolaków. Zainteresowanie było ogromne, każdy chciał brać aktywny udział w zajęciach. Wizyta w salonie okazała się niezwykle miłym doświadczeniem dlatego mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze odwiedzić panią Monikę, aby nasze pociechy miały możliwość ponownie wcielić się w rolę fryzjerów.

      

     Z WIZYTĄ W SADZIE

     Korzystając z pięknej pogody oraz uroków jesieni dnia 10.10.2018 r. przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego sadu plebanii w Albigowej. Nawiązując do tematyki zajęć dzieci przypomniały sobie poznane dotąd wiadomości oraz uzupełniły swoją wiedzę dotyczącą sadu. Ciesząc się pięknem pogody i otaczającej ich przyrody mogły nakarmić ryby w stawie, pobiegać wśród drzewek oraz skosztować orzechów czy jabłek. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza dzieci  na własne oczy przekonały się jak piękny jest sad jesienią. Małe drzewka, wielobarwne liście, ryby w stawie, jabłka, orzechy, które dzieci musiały samodzielnie odnaleźć to wszystko wywarło na nich ogromne  wrażenie, które na pewno zapamiętają na długo.

      

     TEATRZYK W ZERÓWCE

     W zeszłym tygodniu nasi Zerówkowicze mieli przyjemność uczestniczyć w teatrzyku pt. „Pan Maluśkiewicz i inne.” Barwne i ciekawe inscenizacje opowiadały, a zarazem wprowadzały w świat literatury i twórczości Juliana Tuwima. Aktorzy wcielali się w postaci z wierszy wspomnianego już poety.  Robili to na tyle ciekawie i atrakcyjnie, że śmiechom i podziwom nie było końca. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyli w tak ważnym dla nich wydarzeniu. Teatrzyk był dla nich niezapomnianym i ciekawym doświadczeniem oraz naprawdę dobrę zabawą. Z niecierpliwością czekają na kolejne.

      

      

     OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM

      

      

     28.09.2018 roku w ramach akcji "Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Dzieciom" naszą szkołę odwiedziła pani Jadwiga Łobaza. Grupy 6-latków uważnie słuchały fragmentów książek czytanych przez panią z Publicznej Biblioteki w Albigowej. Czytanie na głos ma za zadanie stymulować rozwój dzieci, wzbogacać słownictwo i pobudzać wyobraźnię.

      

      

      

      

      

     OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      

     20 września to bardzo ważny dzień dla przedszkolaków w całej Polsce. Wtedy to obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który nie przeszedł bez echa również i w naszych oddziałach przedszkolnych. Na obie grupy już od rana czekała moc atrakcji. Przedszkolaki na powitanie otrzymały kolorowe balony, które towarzyszyły im przez cały dzień. Były bajkowe stroje, tańce przy wesołej muzyce, zawody, gry, konkursy, zabawy na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji. Wspaniałą niespodzianką okazał się występ tancerzy ze Studia Tańca Senso, którzy wprowadzili dzieci w świat tańca oraz dostarczyli moc pozytywnych wrażeń. Wszystko to wywołało na twarzach dzieci bardzo wiele radości i uśmiechu. Nie zabrakło również poczęstunku, który umilił przedszkolakom całą uroczystość. Na koniec nasze pociechy otrzymały pamiątkowe dyplomy przypominające im o tak ważnym dla nich święcie.

      

      

     Pierwsze spotkanie z rodzicami dzieci z oddziałów przedszkolnych w roku szkolnym 2018/2019

     Tradycyjnie już dnia 6 września odbyło się zebranie rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych z dyrekcją szkoły i wychowawczyniami grup. Spotkanie miało charakter organizacyjny. Rodzice zostali zapoznani z  zasadami funkcjonowania oddziałów, z ramowym planem dnia, warunkami ubezpieczenia, wpłat za wyżywienie oraz sposobami kompletowania wyprawki. Wybrano także przedstawicieli do Rady Rodziców. Cieszymy się, że rodzice naszych zerówkowiczów tak licznie i punktualnie przybyli na to spotkanie.

      

     Podręcznik do religii

     Informujemy, że Katechizm dla Oddziału Zerowego nosi tytuł

     "Jezus jest moim Przyjacielem" pod red. prof. dr. hab. Mariana Zająca

     -wydawnictwo Gaudium

      

     Rok szkolny 2017/2018

      

      REALIZACJA PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

     W tym roku szkolnym w grupach przedszkolnych realizowany był program profilaktyki tytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Głównymi założeniami programu były:

     - ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego

     - wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

     Program składał się z pięciu zajęć warsztatowych:

     I. Wycieczka.

     II. Co i dlaczego dymi?

     III. Jak się czuje, kiedy dymi papieros?

     IV. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

     V. Jak unikać dymu papierosowego?

     Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wykazały się wysokim poziomem wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków. W wyniku przeprowadzonych zajęć usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zaczęły się zastanawiać, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażone są na wdychanie dymu z papierosa.

     Dwoje przedszkolaków: Michał Kud i Patrycja Pondel wzięło udział w powiatowym konkursie plastycznym „Czyste powietrze wokół nas”, w którym Patrycja zajęła III miejsce, a 6.06.2018 osobiście uczestniczyła w uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród. Gratulujemy !

      

     OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW

     Sprintem do maratonu biegnie dziecko każde,

     Sprintem do maratonu, bo zdrowie jest ważne.

     Sprintem do maratonu po zdrowie na mecie,

     Sprintem do maratonu wygrać je możecie!

      

     22 maja 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Albigowej dołączyły do IV OGÓLNOPOLSKIEGO MARATONU PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu”. Już od samego rana towarzyszyły wszystkim dobre humory oraz wymarzona słoneczna pogoda. Przed biegiem wszyscy uczestnicy otrzymali numery startowe i przystąpili do krótkiej rozgrzewki. Po przygotowaniu organizmu do ćwiczeń poszczególne grupy ustawiały się na linii startu. Mali maratończycy z podekscytowaniem czekali na słowa „Gotowi, do startu, START!”, aby móc rozpocząć bieg. Na mecie nasi sportowcy witani byli gromkimi brawami. Na zakończenie tego wspaniałego wydarzenia każdy „mały maratończyk” otrzymał medal i pamiątkowy dyplom. Wspólnymi siłami w tym dniu przebiegliśmy 14300m. Był to niezapomniany dzień – pełen emocji, zdrowej rywalizacji i super zabawy.

     Celem projektu było popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. W bieżącym roku do akcji „Sprintem do maratonu” przyłączyło się 671 placówek z całej Polski. Do biegu przystąpiło 50036 przedszkolaków pokonując łącznie dystans 26317,62 km.

      

     Spotkanie z papużkami i nie tylko…

     Dzieci z oddziałów przedszkolnych „A” (11 maja) i  „B”(20 kwietnia) udały się na spacer do rodziców pani Marzenki Szydełko, aby w ich gospodarstwie  pooglądać  papużki i inne zwierzęta. Mogły tam podziwiać  kolorowe, barwne papugi : faliste, nimfy, zeberki i rozalie białolice. Na widok gości  ptaki zaczęły swoiste papuzie rozmowy. W specjalnej wolierze dumnie spacerował bażant  złocisty. W kurniku można było zobaczyć krzykliwe perliczki (popularnie nazywane panturkami), kaczki oraz kury, którymi dowodził  kogut o pięknym upierzeniu. Państwo Barnatowie cieszą się, że wnuk Łukasz ma takie hobby i hoduje piękne ptaki. W czasie wizyty każdy chciał też dotknąć  i potrzymać kilkutygodniowego pieska. Przedszkolaki mogły także pobawić się różnymi zabawkami, pobujać się na koniku na biegunach oraz pobiegać po ogrodzie. Bardzo dziękujemy gospodarzom za wspaniałe przyjęcie. Każde spotkanie ze zwierzątkami to dla dzieci niezapomniane chwile.

      

     Muzycy ze szkoły „Yamaha” prezentują przedszkolakom instrumenty perkusyjne

     Na ostatnich w tym roku zajęciach umuzykalniających przedszkolaki zapoznały się  na wstępie z afrykańskim bębenkiem djembe.  Poznały też  budowę dzwonków chromatycznych i ksylofonu. Na tych instrumentach, przy dyskretnej pomocy prowadzących, wybrani szczęściarze mogli  zagrać melodię „ Kurki trzy”. Zaprezentowano także głośne rototomy i profesjonalny zestaw perkusyjny składający się z: bębna, werbli i kilku talerzy. Było ciekawie, bardzo profesjonalnie i głośno. Cieszymy się, że kilkoro przedszkolaków rozwija swoje zdolności muzyczne pod okiem muzyków ze szkoły „Yamaha”.

      

      

      

      

     ZAJĘCIA Z CYKLU "FIZYKA DLA SMYKA"  - DŹWIĘK

      

     23.04.2018 r. dzieci z oddziałów zerowych miały okazję uczestniczyć w zajęciach z cyklu „Fizyka dla smyka”. Tym razem tematyka zajęć związana była ze zjawiskiem dźwięku. Dzieci dowiedziały się czym jest dźwięk, jak powstaje oraz w jaki sposób rozchodzi się w powietrzu. Przedszkolaki brały również czynny udział w bardzo ciekawych doświadczeniach, m. in. z wykorzystaniem pompy próżniowej, megafonu czy przyrządu do pomiaru natężenia dźwięku. Zajęcia dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń, a także wzbogaciły ich wiedzę oraz umiejętności.

      

      

     „POLSKA MOJA OJCZYZNA”

     XIII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

     19.04.2018r. w Przedszkolu Publicznym w Kraczkowej odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Polska moja Ojczyzna. Wzięło w nim udział czworo dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. Jakub Sobkowicz zaprezentował wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest Polska?” i otrzymał II miejsce, Gabriela Grad z wierszem J. Białobrzeskiej pt. „Moja mała ojczyzna” otrzymała wyróżnienie, w konkursie wzięli również udział Mateusz Kuźniar recytujący wiersz pt. „Hej, nasza flago!” oraz Monika Maternia, która zaprezentowała wiersz U. Kozłowskiej pt. „Najmilsza w świecie”. W czasie obrad jury przedszkolaki delektowały się pysznymi babeczkami i soczkami. A po skończonym poczęstunku uczestniczyły w licznych zabawach muzyczno – tanecznych. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

      

      

      

      ODWIEDZIŁY NAS PRZEDSZKOLAKI

     Dnia 12.04.2018r. dzieci z grupy „Misie” Przedszkola Publicznego w Albigowej wraz z Paniami przyszły do naszej szkoły, aby zobaczyć sale oraz inne pomieszczenia, z których będą korzystać już od września. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się wyposażeniu naszych sal oraz szatni, przeszły korytarzami szkoły. Wspólnie a dziećmi z grupy „0A” bawiły się balonami do wesołej muzyki. A na zakończenie spotkania wymieniły się słodkimi upominkami.

      

      

      

      

     ZAKOŃCZENIE ZIMOWEGO ETAPU KONKURSU "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

      

     W marcu nasze oddziały zakończyły drugi – zimowy etap projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Tym razem tematyka skupiała się na szkodliwości soli oraz cukru i ich wpływie na zdrowie dzieci. W związku z projektem przeprowadzone zostały zajęcia pt. „W białej krainie – ostrożnie z solą i cukrem” oraz „Ruch to zdrowie”, które miały na celu propagowanie wśród przedszkolaków zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania wolnego czasu. Realizacji zadań towarzyszyły liczne zabawy i konkursy plastyczne, a ich efekty podziwiać można na wystawie.

      

      

     TEATRZYK „ZACZAROWANY LAS”

      

     19.03.2018r. już po raz trzeci odwiedziliśmy naszych kolegów w Przedszkolu Publicznym w Albigowej i wspólnie obejrzeliśmy spektakl pt. „Zaczarowany las”. Był to teatrzyk wystawiany przez Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza.

     Przedszkolaki miały okazję poznać historię trzech chłopców, którzy samotnie wybrali się do lasu. Dzieci niestety nie zachowywały się tam tak jak powinny, gdyż hałasowały, łamały gałęzie, śmieciły i nie szanowały leśnych mieszkańców. Napotkane zwierzęta starały się wytłumaczyć chłopcom, że ich postępowanie było złe. Ci jednak nie zmienili swojego zachowania, za co czekała ich kara Ducha Lasu.

     Dzieci z uwaga śledziły losy chłopców oraz zapamiętały motto przewodnie przedstawienia: „Żyj z przyrodą w zgodzie”.

      

      

     „Raz, dwa, trzy – klikasz Ty! By dzieci uważały w sieci”

     27 marca 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Multikina na lekcje pt. „Raz, dwa, trzy – klikasz Ty! By dzieci uważały w sieci”. „Lekcja w kinie” to ogólnopolski program edukacji medialnej organizowany przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. Nietypową lekcję o mediach prowadziła Beata Cwalińska – aktorka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. W pierwszej części spotkania przedszkolaki wspólnie z Robomyszą Albertem odkryły, ile lat ma Internet oraz jak sprawdzić jego wiek. Zobaczyły, jakie zagrożenia kryją się w sieci, a także co zawdzięczamy Internetowi. Zrozumiały również, że nie wszystkie informacje podane w Internecie są prawdziwe. Podczas lekcji wykorzystywane były nowoczesne techniki audiowizualne, dzięki którym uczestnicy w niemal niezauważalny dla siebie sposób zdobywały wiedzę. W drugiej części spotkania dzieci obejrzały film pt. „Munio: strażnik Księżyca”, który pokazał, jak ważna jest odwaga, poświęcenie i dorastanie do odpowiedzialności. Była to ciekawa i pouczająca lekcja, w której przedszkolaki nauczyły się bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu.

      

     Malowany konik  -  w świecie tradycyjnych, drewnianych zabawek…

      Dnia 16.03.2018 r. w grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia z panią Justyną Niepokój – Gil – etnografem, animatorem z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Motywem przewodnim spotkania była zabawka drewniana – malowany konik. Były koniki na biegunach i koniki z wózkami malowane w kolorowe wzory. Dzieci mogły uczestniczyć        w wesołej rywalizacji  w czasie wyścigów z ptakami – klepakami i kółkami terkoczącymi. Pobawiły się  niedźwiadkami – kowalami, głośnymi terkotkami, kurkami dziobiącymi oraz pstrokatymi ptaszkami. Poznały współczesne zabawki i instrumenty inspirowane tradycją, nauczyły się  też wesołej ludowej rymowanki. Prowadząca opowiedziała o ludowych twórcach – zabawkarzach z okolic Leżajska i Przeworska. W nagrodę za ciekawość                  i wzorową aktywność  na zajęciach przedszkolaki otrzymały kolorowe naklejki. Niewątpliwie drewniane zabawki są ciekawą alternatywą dla tych nowoczesnych, plastikowych. Pani Justyna jest absolwentką naszej szkoły, przeżywała wzruszenie i emocje, gdy po ponad 20 latach przekroczyła na nowo progi swojej pierwszej, ale jakże pięknie rozbudowanej  szkoły.

      

     Spotkanie z autorką książek dla dzieci

     W dniu 16.03.2018 r. nasze oddziały uczestniczyły w spotkaniu z autorką książek dla dzieci – panią Joanną Krzyżanek. Pani Joanna mówiła o swoich bajkach, opowiadaniach, wierszach oraz ich bohaterach. Przedszkolaki miały okazję poznać bardzo ciekawe postaci między innymi Cecylkę Knedelek i niesforną Gąskę Walerkę. Autorka zaprezentowała dzieciom także bardzo ciekawą serię książek pachnących truskawkami, czekoladą czy cytrynami. Po prezentacji odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których pisarka pokazała jak wykonać piękne, kolorowe babeczki z materiału, które z pewnością będą przypominać dzieciom o tym miłym i wartościowym spotkaniu.

      

     Zakończenie zimowego etapu konkursu "Zdrowo jem, więcej wiem".

      

     W marcu nasze oddziały zakończyły drugi – zimowy etap projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Tym razem tematyka skupiała się na szkodliwości soli oraz cukru i ich wpływie na zdrowie dzieci. W związku z projektem przeprowadzone zostały zajęcia pt. „W białej krainie – ostrożnie z solą i cukrem” oraz „Ruch to zdrowie”, które miały na celu propagowanie wśród przedszkolaków zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania wolnego czasu. Realizacji zadań towarzyszyły liczne zabawy i konkursy plastyczne, a ich efekty podziwiać można na wystawie.

                                                             

      

      

     AUDYCJA MUZYCZNA SZKOŁY YAMAHA - AKORDEON

     Dnia 14.03.2018r. po raz kolejny wzięliśmy udział w audycji muzycznej prowadzonej przez p. Mateusza Płonkę ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Wraz z p. Marcinem Muchą muzycy rozpoczęli zajęcia od zagrania utworu „Comment ca va” na niewielkim klawiszowym instrumencie dętym – melodyce. Kolejnymi instrumentami, które dzieci mogły poznać były: akordeon guzikowy, akordeon klawiszowy i akordeon dęty – instrumenty już trochę zapomniane w dzisiejszych czasach. Pan Marcin Mucha – utalentowany akordeonista wytłumaczył jak zbudowane są poszczególne akordeony oraz pokazał jak się na nich gra. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach i nawet spróbować swoich sił grając na nowopoznanych instrumentach.

      

     Radosne Święto Kobiet

     Od chłopaków dla dziewczynek

     życzeń moc, całusów sto,

     piękna będzie to zabawa,

     bo Dzień Kobiet to jest to…”

      

                    8 marca od samego rana obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych radosne Święto Kobiet. Chłopcy obdarowali panie kwiatami, a dziewczynki otrzymały gustowne upominki. Nie zabrakło również słodkości. Przedszkolaki uczestniczyły również w pięknej akademii przygotowanej dla całej społeczności szkolnej. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, co widać na załączonych zdjęciach.

                                 

                                                      Spotkanie z podróżnikiem

     W piątek, 23 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych wspólnie z klasami I-III miały możliwość spotkać się z podróżnikiem. Pan Dariusz Rochecki w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom spotkania niezwykły azjatycki kraj – Indie. Zwiedzał je wraz ze swoimi przyjaciółmi z grupy „trzask.pl”. Na podstawie obejrzanych slajdów i interesujących opowiastek przedszkolaki poznały bliżej kulturę indyjską oraz dowiedziały się, jak wygląda życie nad Gangesem. Na koniec spotkania wszyscy mogli obejrzeć przedmioty z tego fascynującego kraju przywiezione przez pana Dariusza.

     Kolejne zajęcia z cyklu "Fizyka dla Smyka" - OPTYKA

     15.02.2018 r. już po raz drugi mieliśmy przyjemność brać udział w zajęciach z cyklu „Fizyka dla smyka”. Tym razem dzieci poznawały i odkrywały tajemnice z zakresu optyki. Dowiedziały się m.in.: skąd się bierze światło, jakiego jest koloru, jak powstaje tęcza, jak działa kalejdoskop i peryskop, czy też jak świat widzą owady. Dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w eksperymentach i doświadczeniach, co sprawiało im ogromną radość. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć odkrywających tajemnice ze świata fizyki.

      

     Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych

     26 stycznia o godz. 10.00 dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły swoich dziadków i babcie na uroczystość z okazji ich świąt. Wspaniałych gości ciepłymi słowami, pełnymi uznania, szacunku oraz życzeń powitał dyrektor szkoły Adam Hoły. Przedszkolaki rozpoczęły spotkanie uroczystym marszem. Następnie przedstawiły krótkie inscenizacje i wiersze przeplatane melodyjnymi piosenkami. Szczególne wrażenie na widzach wywołał taniec z szarfami oraz taniec do piosenki „Mam tę moc”. Na koniec występu rozległo się gromkie 100 lat. Po zakończeniu części artystycznej dzieci wręczyły gościom upominki oraz spędziły miło czas na słodkim poczęstunku. Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz dyrekcji szkoły za pomoc w organizacji imprezy.

      

     CHOINKA W OODZIALE PRZEDSZKOLNYM

      

     Dnia 17.01.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami klas I-III uczestniczyły w zabawie choinkowej prowadzonej przez zespół animacyjny ANIMKI z Łańcuta.

     Każdy z przedszkolaków tego dnia był przebrany. Dziewczynki były księżniczkami w pięknych sukniach, aniołkami, biedroneczkami, motylkami, znalazła się wśród nich również czarownica i myszka Minnie. Chłopcy natomiast przebrani byli za piratów, batmanów, spidermanów, supermanów, policjantów czy piłkarzy.

     Wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli do skocznej muzyki. Dzieci chętnie brały udział w konkursach oraz malowaniu buzi i rączek przez panie animatorki. Był też czas na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

     Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci.

     WIGILIA

     W dniu 22.12.2017 r. w naszym oddziale odbyła się Wigilia. Uroczyste spotkanie poprzedziły szkolne Jasełka, w których mieliśmy okazję uczestniczyć. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci udały się do sali, gdzie czekały już na nie świąteczne potrawy. Przed rozpoczęciem świątecznego posiłku dzieci wspólnie kolędowały oraz składały sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Ten odświętny, grudniowy dzień na bardzo długo pozostanie w naszej pamięci.

     Zajęcia otwarte 

     W środę 13 grudnia 2017 roku odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod nazwą „Grudniowy zawrót głowy”. Rodzice mogli zaobserwować swoje pociechy w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej oraz zapoznać się ze sposobami pracy nauczycieli. Pomimo, iż zajęcia odbyły się w godzinach popołudniowych, dzieci nie były zmęczone i chętnie w nich uczestniczyły. Pokazały różne formy aktywności: śpiewały, grały na instrumentach perkusyjnych, wykonały układy rytmiczne z woreczkami. Udowodniły, że potrafią pracować w grupie układając puzzle i tworząc ze wstążek gwiazdki sześcioramienne. Ponadto rozwiązywały zagadki, czytały wyrazy metodą całościową i dzieliły je na sylaby. Dla dzieci  najważniejsze było to, że mogły zaprosić rodziców do stolików i wspólnie z nimi wykonać aniołka z dostępnych materiałów. Rodzice z trójki klasowej przygotowali dla wszystkich piernikowe upominki. Dziękujemy za przybycie rodzicom,  Panu dyrektorowi Adamowi Hoły i  Pani wicedyrektor Agacie Falger.

      

     Teatrzyk pt. „Przygody Janka i złej czarownicy”

      

     Dnia 13.12.2017r. ponownie odwiedziliśmy Przedszkole Publiczne w Albigowej, by obejrzeć  spektakl Teatru Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza pt. „Przygody Janka i złej czarownicy”.

     Bajka przedstawiała historię dobrej i pięknej Małgosi, która poznała chłopca o imieniu Janek. Ten stawał przed wieloma dylematami, w których dzieci miały okazję pomóc mu wybrać między dobrem a złem.

     Przedszkolaki wyniosły z przedstawienia naukę, że złe zachowanie można zmienić na dobre, i że dobro zawsze zwycięża.

     Ubieramy choinkę

     Dzieci z oddziału przedszkolnego przez kilka dni przygotowywały się do pięknej bożonarodzeniowej tradycji, jaką jest ubieranie choinki. Własnoręcznie wykonały wspaniałe ozdoby: bombki, choineczki, aniołki i „słomkowy” łańcuch, by dnia 12.12.2017r. przystroić nimi choinkę. Naszym zdaniem wygląda ona naprawdę pięknie.

      

      WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     7 grudnia 2017 r. nadszedł długo wyczekiwany dzień w roku. Już od samego rana wszystkie dzieci nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które świadczyć mogły o tym, że do przedszkola zbliża się Święty Mikołaj. Z niecierpliwością spoglądały na drzwi, aby zobaczyć w nich upragnionego Gościa. Tuż przed obiadem w naszej sali pojawił się pan w czerwonym stroju, z długą białą brodą i z workami pełnymi prezentów. Cała sala powitała Świętego Mikołaja piosenką „Mikołaju, Mikołaju…”. Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła wówczas dookoła. W czasie spotkania Mikołaj rozmawiał z dziećmi, tańczył i słuchał piosenek przygotowanych specjalnie dla niego. Po popisach przedszkolaków Mikołaj wręczył wszystkim upragnione paczki. Dziękując za prezenty dzieci pięknie wyrecytowały wiersz D. Gellner „Prezent dla Mikołaja”. Obiecały również, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu

      

      

      

     WYJAZD DO TEATRU MASKA W RZESZOWIE

      

               

     Dnia 1 grudnia 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Teatru Maska w Rzeszowie, gdzie obejrzały spektakl pt. „Skarpety i papiloty, czyli o tym, co zaszło w rodzinie lisów”. Z ogromną uwagą i zainteresowaniem śledziły losy lisiej rodziny. Przedstawienie było bardzo zabawne a zarazem pouczające. Sceneria widowiska, efekty dźwiękowe i świetlne zapierały dech. Dzięki wyjazdowi przedszkolaki mogły na żywo obejrzeć grę aktorów na prawdziwej scenie oraz  teatr od wewnątrz. Z wycieczki wróciły oczarowane klimatem teatru, pełne pozytywnych  wrażeń i emocji.  

      

     BAL ANDRZEJKOWY

     Dnia 30.11.2017r. z samego rana nasze przedszkolaki odświętnie ubrane i w świetnych humorach wraz ze swoimi paniami przeszły na salę gimnastyczną. Czekali tam na nie uczniowie ze starszych klas z przygotowanymi wróżbami andrzejkowymi. Przedszkolaki mogły dowiedzieć się między innymi jakie imiona będą mieli ich przyszli mężowie czy przyszłe żony, jak wyglądać będzie ich dorosłe życie oraz czy spełnią się ich marzenia. Po skończonych wróżbach zatańczyliśmy Poloneza, którym rozpoczęliśmy nasz bal.

     Wspólnie bawiliśmy się do wesołej muzyki. Panie przygotowały wiele zabaw i tańców takich jak: taniec na gazetach, „Owocowa zabawa”, „Idzie sobie krasnoludek”. Po krótkiej przerwie na śniadanie wróciliśmy na salę gimnastyczną, gdzie wspólnie z dziećmi z klas I-III bawiliśmy się, tańczyliśmy z balonami oraz uczyliśmy się takich tańców jak: „Makarena” i „Czekolada”. Humory nam dopisywały a zabawa była naprawdę przednia. Już nie możemy doczekać się kolejnego balu.

      

      

     Dzień "PLUSZOWEGO MISIA"

     Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego, ulubionego misia pluszowego. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś – maskotka powstał 115 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

     28 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przedszkolaki przyszły ze swoimi ukochanymi pluszakami i wspólnie z nimi uczestniczyły w misiowym przyjęciu. Najpierw poznały historię tego święta i wysłuchały wiersza „Miś staruszek”. Później układały misiowe puzzle oraz grały w misiowe memory. Spotkaniu towarzyszyły także zabawy taneczne w rytm piosenek „Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „Misie dwa”.

     Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie pozostanie w ich wspomnieniach na długi czas.

      

     Teatrzyk „Strach ma wielkie oczy”

      

     W poniedziałek 27.11.2017r. odwiedziliśmy naszych kolegów w Przedszkolu Publicznym w Albigowej i wspólnie obejrzeliśmy przedstawienie Teatru „Skrzat” z Krakowa pt. „Strach ma wielkie oczy”.

     Dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody dziewczynki o imieniu Kasia, która starała się pomóc odczarować księcia zamienionego w zająca. Przedszkolaki mogły czynnie uczestniczyć w przedstawieniu, wspólnie śpiewały i odpowiadały na pytania Kasi. Przede wszystkim jednak zrozumiały, że często to czego się boimy, w rzeczywistości nie jest takie straszne na jakie wygląda.

      

     „Skrzypce”- audycja muzyczna Szkoły Yamaha

     Już po raz trzeci w tym roku szkolnym odwiedziła nas Szkoła Muzyczna Yamaha. Tym razem dzieci z oddziałów przedszkolnych poznały skrzypce - instrument strunowy z grupy smyczkowych. Pan Mateusz Płonka zaprezentował nam skrzypce małe, skrzypce duże, altówkę oraz skrzypce elektryczne o „kosmicznej” budowie. W trakcie spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak zbudowane są skrzypce i smyczek. Wysłuchały także fragmentów utworów prezentowanych przez panią Gabrielę Sasielę. Szczególnie żywiołowo reagowały słuchając utworu „Despacito”.

     Spotkania z muzyką są zawsze ciekawe i wywołują wiele emocji. Dzieci poznają nowe instrumenty, a chętni mogą spróbować zagrać na nich.

      

      

     ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!


      

      

      

      

      

      

      

     W roku szkolnym 2017/2018 Oddział Przedszkolny przyłączył się do projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Projekt realizowany jest już po raz ósmy przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, a patronat honorowy nad konkursem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

                 Celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, przekazanie im  wiedzy na temat zdrowych, wartościowych produktów oraz  produktów szkodliwych dla zdrowia, a także propagowanie aktywnego spędzania czasu. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej i podzielony jest na trzy sezony -  jesienny, zimowy i wiosenny.

     W etapie jesiennym zrealizowane zostały  2 bloki edukacyjne o tematyce prozdrowotnej: „Co należy jeść, aby być zdrowym?” oraz „Aktywnie spędzamy czas”. W skład bloku wchodzą również liczne konkursy oraz promocja podjętych działań.

      

     LEKCJA OTWARTA W ODDZIALE ZEROWYM

     W dniu 14 listopada 2017 r. w oddziale zerowym Szkoły Podstawowej w Albigowej odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć to „Jesienny las wita nas” i był on realizowany w ramach projektu  „W krainie zabaw z rodzicami”. Zarówno dzieci jak i ich rodzice chętnie rozwiązywali zadania i zagadki, które w leśnej krainie pojawiały się na ich drodze. Miło było popatrzeć jak wspólnie brali udział w ciekawej nauce i wesołej zabawie.

     MALI PATRIOCI

     Wychowanie patriotów jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat, gdyż żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna oraz zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie.

     W związku z Narodowym Świętem Niepodległości dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały informacji na temat historii naszego kraju oraz przypomniały sobie wiadomości dotyczące symboli narodowych. Przedszkolaki wykonały na tę uroczystość patriotyczne kotyliony oraz prace plastyczne przedstawiające godło i flagę Polski.

      

     Lekcja umuzykalniająca Szkoły Muzycznej YAMAHA

     11 października po raz kolejny odwiedzili nas muzycy ze Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tematem audycji były instrumenty strunowe szarpane . Prowadzący p. Artur Bradliński w przystępny i żartobliwy sposób zapoznał dzieci z budową oraz pochodzeniem takich instrumentów jak: ukulele, banjo,  gitara akustyczna, gitara klasyczna, gitara elektroakustyczna, gitara basowa i gitara elektryczna. Natomiast p. Wojciech Jedliński zagrał na każdym z nich wspaniałe melodie. Dzieci miały możliwość aktywnego uczestnictwa w zajęciach, chętnie udzielały odpowiedzi na pytania prowadzącego. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lekcje umuzykalniające.

      

     „Fizyka dla smyka” – tajemnice magnetyzmu

     6 listopada 2017 roku w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty przybliżające wiedzę z zakresu fizyki. Podczas pierwszych zajęć dzieci odkrywały tajemnice magnetyzmu. Poprzez doświadczenia przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z właściwościami magnesu oraz zjawiskiem lewitacji. Zajęcia te miały na celu rozbudzenie dziecięcej ciekawości w poznawaniu świata, praw przyrody i ukrytych zasad fizyki w codziennym życiu. Dzieci w skupieniu śledziły kolejne eksperymenty i aktywnie uczestniczyły we wszystkich doświadczeniach.  Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia z cyklu „Fizyka dla smyka”.

      

      

      

      

     Bliżej pieska

     W dniach 23-27.10.2017r. w naszych oddziałach przedszkolnych realizowany był projekt „Bliżej pieska”. Projekt miał na celu uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukację przedszkolaków z zakresu właściwego zachowania wobec nich.

     W ramach projektu odwiedził nas wyjątkowy gość – Gana – berneński pies pasterski wraz ze swoją opiekunką, panią Dorotą Kołcz. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, jak zachowywać się wobec psa znajomego i nieznajomego. Zapoznały się z podstawowymi akcesoriami dla psa oraz z zasadami opieki nad nim. Dowiedziały się, jak pies poznaje świat oraz dlaczego powinien nosić „adresówkę”. W trakcie spotkania dzieci miały okazję pogłaskać Ganę i wydawać jej polecenia. Zajęcia te nie tylko wzbogaciły wiedzę dzieci, ale także dostarczyły pozytywnego ładunku emocjonalnego oraz satysfakcji z obcowania z psem.

     Przez cały tydzień uczyliśmy się jak właściwie traktować zwierzęta, dbać o nie, porozumiewać się z nimi, bo „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”(Ustawa z dnia 26 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt).

                     

     Wycieczka do sali zabaw „Kolorowy Świat”

      

     Czy jest coś, co sprawia dzieciom większą frajdę niż zabawa? My wiemy, jak dużą rolę w rozwoju najmłodszych pełni ta forma aktywności. Dlatego też staramy się jak najbardziej uatrakcyjniać przedszkolakom czas przeznaczony na zabawę.

     Dnia 23.10.2017r. w ramach integracji z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Albigowej wspólnie pojechaliśmy do sali zabaw „Kolorowy Świat” w Rzeszowie. Na miejscu przedszkolaki miały możliwość wspinać się po dużej czteropoziomowej konstrukcji, pokonywać labirynty, zjeżdżać z licznych zjeżdżalni, bawić się w basenach z kolorowymi piłeczkami, skakać na trampolinach, jeździć samochodzikami oraz zjeżdżać i skakać na dmuchańcu. W przerwie od zabawy dzieci mogły się napić i zjeść pyszne rogaliki. Czas szybko płynął i zanim się obejrzeliśmy, musieliśmy ruszyć w drogę powrotną.

     Było to radosne przedpołudnie, które dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych przeżyć  i wrażeń.

               

      

      Pij sok jabłkowy, będziesz silny i zdrowy

                               – wizyta w firmie „ Pan Jabłuszko”

      

      Każdy z nas wie, że jabłka są bardzo zdrowe. Rumiane, czerwone, żółte i zielone, a w nich moc witamin. Coraz częściej pijemy też soki jabłkowe, a dobrze byłoby, aby wzbogacać nimi każdy posiłek. Nasze grupy przedszkolne w słoneczny, październikowy dzień wybrały się do rodzinnej firmy Państwa Kariny i Jacka Albigowskich, aby obserwować proces tłoczenia soku z jabłek. Sok produkowany jest  metodą  na zimno, to znaczy, że w czasie w produkcji nie traci witamin i minerałów. Nie jest też słodzony cukrem, bo  w firmie „Pan Jabłuszko” do tłoczenia soku używa się słodkich odmian jabłek. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści Pana Jacka i obserwowały kolejne etapy produkcji soku. Tym sposobem uświadomiły sobie, że droga od zerwania jabłek w sadzie do pełnej butelki na półce jest dosyć długa i wymaga dużego wkładu pracy. Wszyscy chętnie napili się świeżo wyciśniętego soku, a Pani Karina poczęstowała wyśmienitymi ciasteczkami z jabłkiem. Każdy otrzymał też dorodne jabłko na powrotną drogę. W ramach podziękowania za wspaniałe przyjęcie przedszkolaki wręczyły właścicielom firmy okolicznościowy dyplomik. Panie wychowawczynie wykonały pamiątkowe zdjęcia.

      Mamy nadzieję, że ta  wizyta przyczyni się do tego, że spośród wielu rodzajów soków i napojów na półkach sklepowych dzieci będą wybierać te, które są zdrowe, a nie tylko kolorowe.   

      

     Mała tubka – wielka moc

      

      

     W bieżącym roku szkolnym oddziały przedszkolne dołączyły do akcji promocyjnej „Najlepszy klej”.  Zadaniem uczestników jest uzbieranie 120 pustych tubek po kleju Amos. Po zebraniu potrzebnej ilości pustych opakowań każda placówka otrzyma 30 nowych klejów. Puste tubki zbierane są do specjalnych pojemników, posiadających ciekawe rysunki do uzupełniania przez dzieci. Jedna kreska na obrazku odpowiada jednej pustej tubce w pojemniku.

     Mała tubka – wielka moc

     Część dochodu ze sprzedaży każdej sztuki kleju jest przekazywana na rzecz modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu oraz zakup sprzętu medycznego.

      

      

      

      

      

     Teatrzyk "Koszyk z czystego srebra"

      

     29 września klasy I-III i przedszkolaki obejrzały widowisko pt. „Koszyk z czystego srebra”. Z inscenizacją legendy przyjechał do nas Teatr Lalek „Bajka”. Na podstawie opowiadania K. Dobkiewiczowej pt.„Drogocenne wiano” przedstawione były losy sierot: Hanulki i Marcinka, których szczególną opieką otoczyła księżna Kinga. W legendzie ukazana została troska, wrażliwość i konieczność niesienia pomocy potrzebującym. Szczególną uwagę widzów przykuwały kukiełki wykonane z drewna oraz oryginalna muzyka oddająca klimat epoki średniowiecza. Po przedstawieniu możliwa była rozmowa aktorów z dziećmi i wspólne oglądanie kukiełek.

      

      

     Dzień Chłopaka w oddziale zerowym

     W tym samym dniu w naszych oddziałach przedszkolnych obchodzony był Dzień Chłopaka. Dziewczynki wręczyły chłopcom przygotowane przez rodziców upominki, a same otrzymały słodkości. Radosna atmosfera towarzyszyła dzieciom przez cały czas pobytu w przedszkolu.

      

      

      

      

      

     Przedszkolaki  i model szybowca

     26 września nasze przedszkolaki zapoznawały się z modelem szybowca. Najpierw wszyscy w skupieniu wysłuchali  informacji związanych z jego budową. Potem pan Robert objaśniał, jak unosi się szybowiec oraz chętnie odpowiadał na dociekliwe pytania dzieci. Następnie każdy mógł usiąść w kabinie i tak kierować swoim lotem, aby bezpiecznie wznosić się w górę oraz spokojnie wylądować. Dziękujemy panu Robertowi za prezentację symulatora szybowca w naszej szkole.

      

      

      

      

     Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

     20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszych oddziałach przedszkolnych zorganizowane zostały gry, zabawy i konkursy dla dzieci.

     Już od samego rana na przedszkolaków czekały kolorowe balony, z którymi mogły tańczyć do wesołej muzyki. Po śniadaniu dzieci miały możliwość sprawdzić się podczas „Balonowych konkursów”. W trakcie wykonywania poszczególnych zadań było mnóstwo śmiechu, a przedszkolaki mogły wykazać się sprytem, zręcznością, szybkością i umiejętnością współpracy w grupie. Dzieci wzajemnie sobie kibicowały. Zwycięzcy zostali nagrodzeni brawami, a wszyscy „zawodnicy” otrzymali słodkości.

     Po obiedzie i krótkim odpoczynku dzieci znów mogły świętować swój dzień. Były zabawy z chustą animacyjną i nauka tańca fińskiego. Na koniec dnia każdy otrzymał balonową niespodziankę – chłopcy miecze, a dziewczynki kwiatki.

      

     Lekcja umuzykalniająca Szkoły Muzycznej YAMAHA

     Dnia 15 września 2017 r. po raz pierwszy odwiedziła nas Szkoła Muzyczna Yamaha. W audycji prezentowane były najpopularniejsze instrumenty muzyczne: gitara klasyczna, gitara elektryczna, keyboard i perkusja. Dzieci z oddziałów przedszkolnych uważnie wysłuchały utworów na poszczególnych instrumentach oraz brały czynny udział w pokazie. Cieszymy się, że od tego roku szkolnego Szkoła Muzyczna Yamaha zaprasza wszystkich chętnych na naukę gry na wybranym instrumencie w budynku naszej szkoły.

      

      

      

     Wizyta pani policjant  Iwony Mokrzyckiej w oddziałach zerowych

     Dnia 14.09.2017 naszą szkołę odwiedziła pani sierżant sztabowy Iwona Mokrzycka. Celem spotkania było przedstawienie dzieciom podstawowych zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie treści związanych z bezpieczeństwem w domu i szkole. Spotkanie prowadzone przez panią policjant wzbogacone były również o zajęcia praktyczne, podczas których przedszkolaki ćwiczyły prawidłowe  przechodzenie przez przejście dla pieszych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, rozwiązywały zagadki i chętnie odpowiadały na pytania.

      

      

      

      

     Pierwsze spotkanie z rodzicami dzieci z oddziałów przedszkolnych w roku szkolnym 2017/2018

     Dnia 6 września odbyło się zebranie rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych z dyrekcją szkoły i wychowawcami. Spotkanie miało charakter organizacyjny. Zapoznano rodziców z zasadami funkcjonowania oddziałów, z ramowym rozkładem dnia, warunkami ubezpieczenia oraz sposobami kompletowania wyprawki. Ponadto wybrano przedstawicieli do Rady Rodziców.

     Dziękujemy za liczny udział w zebraniu.

      

      

     Podręczniki do Oddziału Przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018

      

     Tytuł podręcznika

     Autor

     Wydawnictwo

      

     "Kolorowy start z plusem"

      

     Podręcznik do religii dla dzieci 6-letnich -  "Jezus mnie kocha"

      

     Wiesława    Żaba Żabiński

      

     ks. Stanisław Łabendowicz

     Mac Edukacja

      

     Wyd. Radomskie

      

      

      

      

     ZDJĘCIA I INFORMACJE ARCHIWALNE

     Święto Babci i Dziadzia

      

     W piękny, słoneczny styczniowy dzień najmłodszą grupę szkolną odwiedzili dziadkowie. Wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, aby uroczyście świętować Dzień Babci i Dziadzia.

     Babcia i dziadzio to słowa, które każdemu wnukowi kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla dużych i małych problemów waszych wnucząt. Aby podziękować dziadkom za wszystko i wyrazić swoją miłość dzieci przygotowały program artystyczny.

      

      

     Andrzejki

     Dnia 26 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w zabawie andrzejkowej. Wszystkie dzieci z wielką radością i ciekawością uczestniczyły w andrzejkowych konkursach i zabawach. W przerwach między konkursami nie zabrakło tańców i zabaw przy muzyce.Wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

     Wycieczka do Stadniny Koni w Leśnej Woli     

      

     W dniu 17 czerwca 2014 r. dzieci wyruszyły na wycieczkę do Leśnej Woli. Do Stadniny Koni dotarliśmy ze śpiewem i w radosnych nastrojach. Na miejscu przywitała nas pani przewodnik, która oprowadziła grupę po obejściu. Między innymi pokazała boksy z końmi, które biorą udział w zawodach sportowych na terenie Polski i Europy. Największą atrakcją wycieczki był przejazd na koniu. Świetnie bawiliśmy się podczas  jazdy bryczką, która sprawiła dzieciom wiele radości. Oczekując na grillowane kiełbaski chłopcy grali w piłkę nożną, a reszta grupy opanowała piasek na boisku do siatkówki. Po zjedzeniu smacznych kiełbasek wróciliśmy do szkoły.

      

     Przedszkolaki w bibliotece

      

     Dnia 04.06.2014 r. odwiedziliśmy Bibliotekę  Publiczną w Albigowej w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz trwającego od 1 do 8 czerwca „Tygodnia głośnego czytania”. Pani bibliotekarka  Jadwiga Łobaza wyjaśniła dzieciom co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki. Potem w ramach wspomnianej akcji przeczytała bajki: „Najpiękniejsze bajki o zwierzętach”, „Setny Smerf” oraz „Marysia jest starsza siostrzyczka”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały bajek, po czym odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanych tekstów. Na zakończenie wizyty pani Łobaza poczęstowała wszystkich cukierkami, wypożyczyła książkę „Opowieści czarodziejskiego lasu” i zachęcała do zapisywania się do biblioteki.

      

     XIII  Przedszkolada Gminy Łańcut

      

     Dnia 29 maja 2014 r. uczestniczyliśmy w XIII Przedszkoladzie Gminy Łańcut. Obejrzeliśmy przedstawienie o krasnoludkach, które zaprezentowały dzieci 5-cio i 6-cioletnie z Przedszkola z Głuchowa. Po części artystycznej zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, a następnie do udziału w grach, konkursach, zabawach i tańcach przy muzyce.
     I miejsce w konkurencji kręcenia koła hula hop zajął nasz wychowanek Jaś Ulman.
     Na scenie zaprezentowała się również Julia Bytnar śpiewając piosenkę razem z prowadzącym.
     Na zakończenie Przedszkolady otrzymaliśmy dyplom i wspaniały prezent.

      

     Zajęcia z higienistką szkolną

      

     W ramach realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas” przedszkolaków odwiedziła higienistka szkolna pani Danuta Bytnar. Opowiadała dzieciom jakie są skutki zanieczyszczenia powietrza, szczególną uwagę zwróciła na szkodliwość palenia papierosów. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

      

     Występ zespołu z Ukrainy

      

     W dniu 21.03.2014r.dzieci  z oddziału przedszkolnego wzięły udział w koncercie zespołu z Ukrainy „Otawa”, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury. Artyści zaprezentowali utwory w języku ukraińskim. Wielką frajdą dla dzieci był wspólny śpiew piosenek biesiadnych.

      

      

      

      

     Dzień Babci i Dziadzia w Oddziale Przedszkolnym

      

     Mimo, że styczeń jest chłodnym, zimowym miesiącem, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu.
     21 i 22 stycznia, jak co roku obchodziliśmy Dzień Babci  i Dzień Dziadka.

     Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości. Mali artyści przygotowali specjalny repertuar składający się z wierszy, piosenek, tańców oraz krótkiej inscenizacji. Wszystko po to, aby wyrazić babciom i dziadkom wdzięczność za ich dobroć, za to, że służą nam swoim czasem, cierpliwością i doświadczeniem. Dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem i z dumą patrzyli na swoje pociechy. Po części artystycznej dzieci złożyły życzenia, wręczając swoim gościom własnoręcznie wykonane upominki.
     Spotkaniu towarzyszyła wspaniała, serdeczna atmosfera, która była okazją do umocnienia więzi rodzinnej i miłego spędzenia czasu.

      

     Sałatka owocowa

      

     Z przyniesionych przez siebie owoców przedszkolaki wykonywały sałatkę. Zajęcia miały na celu zachęcić dzieci do spożywania większej liczby owoców w codziennej diecie. Na zakończenie odbyła się degustacja powstałych sałatek

      

      

      

      

     Zabawa andrzejkowa

      

     Dnia 26 października dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zabawie andrzejkowej. Najpierw wysłuchały opowiadania o ludowej tradycji wróżenia w wigilię świętego Andrzeja. Następnie uczestniczyły we wróżbach.  W przerwach między wróżbami tańczyły przy muzyce, bawiły się w ,,Zabawę z krzesełkami”  i ,, Taniec z balonem”. Wszystkie wróżby dzieci potraktowały z żartem.

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

      

      

     Mikołajkowy wyjazd przedszkolaków

      

     Rodzice przedszkolaków w ramach mikołajek zorganizowali wyjazd swoim pociechom do Centrum Zabaw „Fantazja’’ w Rzeszowie. Maluchy wraz z opiekunami wyruszyły w podróż, aby oddać się rozkoszy zabawy. Po przyjeździe na miejsce, udali się do sali zabaw, która już na nich czekała. Jak zawodowi sportowcy przebrali się w krótkie spodenki, bluzeczki i ruszyli do krainy zabawek. Dwie godziny spędzili skacząc na dmuchanych konstrukcjach, zjeżdżając ze zjeżdżalni, wdrapując się po drabinkach na wyższe wzniesienia. Wśród atrakcji czekających na dzieciaki, nie zabrakło też basenu z kulkami, ścianki wspinaczkowej, trampoliny, automatów do gier i kącika zabaw. Pobyt został wzbogacony wizytą Św. Mikołaja, który przybył do dzieci z workiem prezentów. Siwy Staruszek do pomocy miał śliczną Śnieżynkę, która wraz z maluchami śpiewała piosenki i zachęcała najmłodszych do recytacji wierszy poświęconych Mikołajowi. Każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki prezencik od ukochanego „Gościa’’, który otoczony przedszkolakami brał ich na kolana i mocno przytulał. Po zabawie pełnej wrażeń i emocji zmęczone maluszki wróciły do swojego przedszkola, gdzie czekali już na nich stęsknieni rodzice.

     Więcej zdjęć w galerii

     Dzień Górnika

     W dniu 4 grudnia w ramach obchodów Dania Górnika przedszkolaki zapoznały się z ciężką praca górników. Dowiedziały się także o symbolice piór na czapce górniczej.

     Wizyta dzieci w Ośrodku Zdrowia

      

     Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego pod opieką pań oraz pani higienistki szkolnej wybrały się do Ośrodka Zdrowia. Wyjście zostało zorganizowane w ramach realizacji programu zdrowotnego. Przedszkolaki zwiedziły gabinet lekarski i gabinet zabiegowy. Pani doktor wraz z panią pielęgniarką opowiadały im o swojej pracy  i chętnie odpowiadały na pytania.

      

      

     Przedszkolaki w bibliotece

      

     Dwudziestego dziewiątego października przedszkolaki odwiedziły Publiczną Bibliotekę w Albigowej. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze zbiorami biblioteki.
     Przeczytała im różne bajki, a na końcu poczęstowała wszystkie dzieci cukierkami.

      

      

      

     Ratownicy medyczni z wizytą w przedszkolu

      

     Dwudziestego ósmego  października odział przedszkolny odwiedzili ratownicy medyczni. Pokazali oni dzieciom torbę ratunkową z różnymi przyrządami. Przeprowadzili różne ćwiczenia, które mogą uratować ludzkie życie. Objaśnili jak założyć bandaż na zwichniętą rękę czy jak zatamować krwotok z nosa.

      

      

      

     Przedszkolaki na placu zabaw

      

      

     Ciepłe, jesienne dni przedszkole spędzało na placu zabaw.

      

      

      

     Teatrzyk i lekcja przyrody

      

     Piętnastego października w przedszkolu, dzieci obejrzały teatrzyk pt: ,,Dobre rady” w wykonaniu krakowskiego teatru ,,Bajka”.

     Dwudziestego trzeciego października  uczestniczyły w pokazie żywej lekcji przyrody.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Albigowej
   • +48 17 2267191
   • 37 – 122 Albigowa 489
    woj. podkarpackie
    Poland
   • 815-181-06-75
   • Adres skrytki Szkoły Podstawowej w Albigowej na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to /SPAlbigowa/SkrytkaESP. Skrzynka zawiera formularz elektroniczny o nazwie „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, za pomocą którego można zwrócić się z każdą sprawą należącą do zakresu działań Szkoły.
 • Galeria zdjęć

   brak danych