• Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Wszystko rozpoczęło się w 2008 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot" (czyli „Kropka") w której opowiedziana została historia małej Vashti. Nieśmiała dziewczynka dzięki mądrej nauczycielce od plastyki  uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki. W naszej szkole najmłodsze dzieci z oddziałów zerowych od samego rana cieszyły się tym dniem. Motywem przewodnim była kropka. Dzieci zainspirowane małą Vashti tworzyły kropkowe dzieła sztuki oraz bawiły się kropkami. To był wspaniały i niezapomniany dzień.

     • Audycja muzyczna Szkoły Muzycznej Yamaha

     • Dziś uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w Audycji Muzycznej szkoły Muzycznej Yamaha. Wśród zaprezentowanych przez nauczycieli SMY instrumentów znalazły się: gitara klasyczna, gitara elektryczna, keyboard, skrzypce i perkusja. Mogliśmy także wysłuchać pięknego występu wokalnego w wykonaniu jednej z pań nauczycielek. Dodatkowo nasi uczniowie mieli szansę zagrać na gitarze oraz perkusji, co bardzo im się podobało. Uśmiechnięte twarze uczestników audycji muzycznej świadczą o tym, że występ należał do wyjątkowo udanych.

     • Narodowe Czytanie

     • Tradycją naszej szkoły stało się uczestnictwo w Narodowym Czytaniu, w tym roku w Jubileuszowej, dziesiątej odsłonie. Tegoroczną lekturą była „Moralność Pani Dulskiej”. Jest to dzieło z 1906 r., które  było wielokrotnie wystawiane na deskach teatrów, a także kilka razy zekranizowane. "Moralność Pani Dulskiej" czytaliśmy wspólnie z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy „Złoty Liść” w Albigowej. Dziękujmy za ciepłe przyjęcie i rodzinną atmosferę. Możemy powiedzieć "Do zobaczenia za rok !" przy czytaniu „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza, upamiętniając dwusetną rocznicę opublikowania dzieła.

     • Ogólnopolski projekt EKO-SZKOŁA

     • Wprawdzie to początek nowego roku szkolnego, ale pragniemy się podzielić informacją jeszcze z  roku szkolnego 2020/21, w którym nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie EKO-SZKOŁA.

            Honorowy patronat nad II edycją projektu „Eko-Szkoła” sprawowało m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

      Główne cele projektu  to m.in.:

      • Poszerzanie wiedzy uczniów o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska,
      • Pobudzanie uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska, dzięki udziałowi w akcjach, imprezach i innych działaniach proekologicznych,
      • Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, aby poprzez mądre decyzje i zmiany własnych nawyków, przeciwdziałać degradacji środowiska.

           W naszej szkole przez cały rok szkolny realizowane były różne przedsięwzięcia ekologiczne (warsztaty, akcje, konkursy itp.) mające na celu zwrócenie uwagi na problemy degradacji i ochrony środowiska. Pomimo pandemii, nauczania zdalnego uczniowie bardzo chętnie się angażowali we wszystkie projekty mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej

          Do II edycji projektu zgłosiło się 336 placówek edukacyjnych z całej Polski, lecz tylko 192 placówki zrealizowały wszystkie zadania projektowe i otrzymały tytuł „EKO-SZKOŁA 2021” – wśród nich nasza szkoła.

         Szkolnym koordynatorkami projektu były p. Małgorzata Pelc i p. Sylwia Blajer.

     • Wycieczka trzecioklasistów do Białobrzegów :-)

     • W zdrowym ciele zdrowy duch!!!! Uśmiechnięte twarze trzecioklasistow świadczą o tym, że ruch, dobra zabawa, słońce i.... pizza naprawdę mogą poprawić nastrój każdemu. Właśnie dlatego polecamy wszystkim odwiedzenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Białobrzegach, gdzie byliśmy na wyjeździe integracyno - rozrywkowym. Świetna zabawa na bardzo dobrze wyposażonym obiekcie to jest to co lubimy na bardziej. Pozdrawiamy wszystkich :-)

     • Wyjście klas drugich na stadion

     • Korzystając z ostatnich ciepłych dni tego lata klasa II a oraz II b wybrały się na stadion. Piesza wycieczka sprawiła wiele radości fanom piłki nożnej. Mecze rozgrywane na boisku były niezwykle emocjonujące. Zainteresowaniem cieszyła się też siłownia na świeżym powietrzu. Wszyscy mogli wypróbować dowolny sprzęt. Każdy znalazł coś dla siebie. To był aktywny dzień.

    • Tegoroczna edycja programu Dobry strat
     • Tegoroczna edycja programu Dobry strat

     • Uczniowie dopiero co pożegnali rok szkolny, odebrali świadectwa i cieszą się długo wyczekiwanymi wakacjami. Rodzice powoli zaczynają jednak myśleć o wrześniu i związanymi z nim wydatkami. Nowy plecak, piórnik, strój na zajęcia wychowania fizycznego, buty sportowe – to spore obciążenie dla domowego budżetu. Odpowiedzią jest program „Dobry start”.

      Program „Dobry start” powstał po to, by odciążyć rodziny w tym czasie, by wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, niezależnie od miejsca urodzenia. Co ważne, od samego początku świadczenie przysługiwało bez kryterium dochodowego. To inwestycja w przyszłość kolejnego pokolenia.

      O „Dobry start” zawnioskujesz tylko online

      Rok 2021 przyniósł zmiany w programie „Dobry start” – teraz wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

      Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że Polacy coraz chętniej korzystają z elektronicznej drogi wnioskowania o świadczenia i świetnie sobie z tym radzą. W 2018 r. procent wniosków o świadczenie „Dobry start” złożonych online wyniósł 48 proc., w 2020 r. – już 72 proc.

      Ważne terminy!

      Od 1 lipca br. wniosek online, tak jak w poprzednich latach, można złożyć:

      • przez bankowość elektroniczną
      • portal Emp@tia
      • PUE ZUS

      Wnioski w ramach programu „Dobry start” można składać do 30 listopada br.

      Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

      Dla kogo świadczenie „Dobry start”?

      „Dobry start” to 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 roku życia. W 2020 r. wsparciem z programu „Dobry Start” objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

    • #DobreWakacje – edycja 2021 
     • #DobreWakacje – edycja 2021 

     •  

      #DobreWakacje 2021 to kontynuacja ubiegłorocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ramach przedsięwzięcia w naszych mediach społecznościowych będziemy zamieszczać informacje o:

      • warsztatach i zajęciach edukacyjnych realizowanych on-line, 
      • wydarzeniach sportowych,
      • przedsięwzięciach kulturalnych,
      • zasobach on-line muzeów i instytucji kultury,
      • pomysłach na rodzinne wycieczki i aktywne spędzanie wolnego czasu,
      • bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. 

      Chcemy w ten sposób wesprzeć uczniów i rodziców, szczególnie jeśli ich plany wakacyjne musiały zostać zmienione z powodu pandemii koronawirusa.

      Zachęcamy do śledzenia postów w naszych mediach społecznościowych z oznaczeniem #DobreWakacje. Będziemy je zamieszczać kilka razy w tygodniu do końca wakacji. 

      W ubiegłym roku nasza akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem nauczycieli, uczniów i rodziców. Łącznie w ramach akcji udostępniliśmy ponad 30 plansz.

      „Przeżyj to! Polskie parki narodowe” – cykl filmów edukacyjnych o polskich parkach narodowych

      Pierwszą inicjatywą, którą polecamy w ramach tegorocznej akcji #DobreWakacje, jest cykl filmów edukacyjnych „Przeżyj to! Polskie parki narodowe”. Opowiada on o każdym z istniejących w Polsce parków narodowych. Zawiera także dodatkowy film prezentujący dorobek polskich parków narodowych jako całości. 

      Filmy przedstawiają wyjątkową przyrodę parków, związaną z nimi kulturę i tradycję oraz znajdujące się w ich pobliżu atrakcje turystyczne. Wspierają również edukację ekologiczną prowadzoną przez parki narodowe. Można je obejrzeć na stronie.   

      Filmy zostały przygotowane w ramach projektu „Promocja Parków Narodowych jako marki” dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Jego celem jest budowanie świadomości przyrodniczej na temat parków narodowych i promowanie ich jako atrakcji turystycznej. Projekt od 2016 r. realizuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

      Cykl filmów „Przeżyj to! Polskie parki narodowe” to nie tylko bogate źródło wiedzy o każdym z polskich parków narodowych, ale także pomysł na ciekawą wycieczkę wakacyjną i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Więcej informacji na stronie

     • XIX Gminny Konkurs Ekologiczny

     • W ostatnich dniach roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Cierpiszu odbył się XIX Gminny Konkurs Ekologiczny. Tematem tegorocznej edycji było „Piękno przyrody w naszej miejscowości”. Uczniowie klas 6 i 7 ze szkół w naszej gminie wykonali plakaty zawierające zdjęcia przedstawiające przyrodę najbliższej okolicy. Patronat nad konkursem objął Pan Jakub Czarnota – Wójt Gminy Łańcut oraz Nadleśnictwo Kańczuga. W konkursie udział wzięły 2 uczennice naszej szkoły: Maria Pelc, która zajęła I miejsce oraz  Kinga Kuźniar, która zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

     • Albigowa dla ..... Stanów Zjednoczonych Ameryki Połnocnej

     • W 1926 roku z okazji 150-lecia odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone (przypada 4 lipca), w wolnej od kilku lat Polsce, podjęto inicjatywę uświetnienia wydarzenia. Dzieci (Wasi pradziadkowie) wraz z nauczycielami przyłączyły się do akcji składania życzeń. Wśród uczniów były dzieci pochodzenia żydowskiego, mieszkające w naszej wiosce. Wszyscy złożyli podpisy na ozdobnej karcie, którą wysłano do USA. To wyjątkowa pamiątka. /Skan udostępniono na stronie Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie./

     • Odbiór zaświadczeń z Egzaminu Ósmoklasisty

     • Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Albigowej informuje, że odbiór zaświadczeń z Egzaminu Ósmoklasisty odbędzie się w dniu 9.07.2021 r. w godzinach od 9.00 do 13.00 w sekretariacie szkoły. Prosimy uczniów przychodzących po odbiór o dezynfekcję rąk przy wejściu do budynku szkoły i posiadanie maseczki ochronnej.

     • Kodowanie na dywanie

     • Innowacja pedagogiczna „Kodowanie na dywanie ” realizowana była w grupie 0 a i O b. Zajęcia odbywały się dwa razy w miesiącu w ramach zajęć obowiązkowych od stycznia do czerwca. Dała ona dzieciom możliwość odkrywania nowych rozwiązań. Dzieci kodowały i programowały, co jednocześnie było dla nich fantastyczną zabawą. Programowanie rozwija logiczne myślenie, umiejętność przewidywania i planowania działań. Programując należy przestrzegać pewnych niezmiennych zasad, co uczyło przedszkolaków umiejętności dążenia do konkretnego celu. Każde dziecko czuło się „sprawcą” – ułożyłem program/kod i to działa. Takie podejście sprawiało, że dzieci nabierały wiary w siebie i swoje możliwości. Nauczycielki podczas prowadzenia zajęć zwracały szczególną uwagę na indywidualizację nauczania oraz osiąganie sukcesu przez każdego ucznia.

     • XXII Ogólnopolski Konkurs Geologiczno – Środowiskowy pod hasłem „Tajemniczy świat jaskiń”

     • W tym roku szkolnym odbył się  XXII Ogólnopolski Konkurs Geologiczno – Środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczne hasło „Tajemniczy świat jaskiń” miał zachęcić uczniów do podróży w głąb Ziemi. Jak co roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach: plastycznej (klasy V-VI) oraz wiedzy geologicznej (dla uczniów starszych klas SP i szkół średnich). Dziewięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w obu kategoriach konkursu, który jest organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Sukces odniosło dwoje uczniów naszej szkoły: Bartosz Furman zdobył wyróżnienie w etapie rejonowym, natomiast Kinga Kuźniar zdobyła nagrodę  NSZZ „Solidarność” przy Oddziale Karpackim. Patronat nad konkursem objął między innymi Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, PAN, wojewódzkie kuratoria, parki narodowe.

     • Pożegnanie dzieci z oddziału zerowego

     • Skończył się właśnie czas, który mieliście przyjemność spędzić w naszym oddziale przedszkolnym. Mamy nadzieję, że był to rok, który przyniósł Wam wiele radości i zadowolenia. Już niedługo z przedszkolaków staniecie się uczniami. Szkoła to dla Was wyzwanie. To miejsce gdzie będziecie mogli doskonalić swoje wiadomości i umiejętności. Tam poznacie nowych przyjaciół i nauczycieli. Tam też, upłyną Wam kolejne lata życia. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Jesteśmy też pewni, że poradzicie sobie na nowej drodze obowiązków szkolnych. Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce, abyście byli dumą dla rodziców i przykładem dla innych. Gratulujemy rodzicom tak wspaniałych, mądrych, twórczych i inteligentnych dzieci.

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • „Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas….” – kolejni absolwenci opuścili mury naszej szkoły. Życzymy im sukcesów i powodzenia w nowych szkołach 😊

     • Gminny Piknik Dziecięcy...tak się bawiła Albigowa :-)

     • 23.06.2021 r. w Szkole Podstawowej w Albigowej odbył się Piknik Dziecięcy Gminy Łańcut. W programie znalazły się: IV Festiwal Młodego Odkrywcy, piknik na trawie, gry zespołowe i zabawy sportowe, „produkcja” największych baniek mydlanych, pokazy doświadczeń chemicznych, występy wokalne i taneczne uczniów klas 0-III oraz karaoke. Rozegrano także mecz piłki siatkowej „nauczyciele kontra uczniowie”, odbywający się na boisku wielofunkcyjnym. Gmina Łańcut zapewniła na tej imprezie zabawy z animatorem “dynamicznym”, malowanie twarzy i mini tatuaży oraz dmuchańce. Dużo radości sprawiła uczniom kurtyna wodna, którą przygotowali strażacy z OSP w Albigowej. Pogoda dopisała, a uśmiechnięte uczniowskie buzie są najlepszym dowodem na to, że piknik udał się doskonale Ps. Nasza kochana Rada Rodziców szkoły sfinansowała materiały na eksperymenty chemiczne oraz pokaz profesjonalnego chemika . Dziękujemy ślicznie.

      video-1624645701.mp4

      video-1624645692.mp4

      video-1624645660.mp4

     • Karta rowerowa w SP Albigowa

     • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Tyczyńskiego w Albigowej corocznie przygotowywani są do ubiegania się o kartę rowerową, czyli swoje pierwsze "prawo jazdy".  Wcześniej, przez kilka tygodni uczą się przepisów ruchu drogowego, poznają  znaki drogowe, zasady zachowania się na skrzyżowaniach, muszą wykazać się umiejętnościami i wiedzą z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi technicznej roweru. Tak było i w bieżącym roku szkolnym. 21.06.2021 r. uczniowie zdawali egzamin teoretyczny, a następnego dnia przystąpili do części praktycznej, na specjalnie przygotowanym dla nich torze. Pod okiem  nauczyciela techniki oraz policjantów z łańcuckiej „drogówki” musieli wykazać się płynną jazdą na rowerze, a także znajomością usytuowanych na trasie przejazdu znaków drogowych. Na szczęście uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym. Policjanci przekazali uczestnikom egzaminu elementy odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łańcucie. Dziękujemy pani aspirant Iwonie Mokrzyckiej i sierżantowi sztabowemu Markowi Leśko za przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Doceniamy ich profesjonalizm i zaangażowanie w propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród uczniów naszej szkoły.

     • Rozstrzygnięcie konkursu KRUS

     • Uczniowie naszej szkoły brali udział w  XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci organizowanym przez KRUS:  „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”. Matylda Reizer z klasy I a i Nela Chabaj również z klasy I a dostały upominki za udział w konkursie. Natomiast Kamil Jonak zajął III miejsce w etapie regionalnym oraz III miejsce w etapie wojewódzkim konkursu i otrzymał nagrodę.  Wszystkie dzieci dostały także pamiątkowe dyplomy – gratulujemy.

     • Powiatowe konkursy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łańcucie

     • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Łańcucie  była organizatorem Powiatowych  Konkursów: Plastyczno-Literackiego: „MOJE ŻYCIE W OKRESIE PANDEMII” oraz  Wiedzy o Zawodach: „ZAWÓD MOICH MARZEŃ”. Patronat nad tymi konkursami objął  Starosta Łańcucki i Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. 17.06.2021 r. nastąpiła ocena prac konkursowych, w której brano pod uwagę sposób interpretacji tematu, oryginalność zaprezentowania treści, samodzielność, jakość i stopień trudności wykonania prac.

      Laureatami konkursu z naszej szkoły zostali: Natalia Sagan z klasy V (poziom: klasy IV-VI) w kategorii praca literacka „MOJE ŻYCIE Z NIEPROSZONYM GOŚCIEM: KORONAWIRUSEM -  KARTKA Z PAMIĘTNIKA” oraz Paweł Podolec z  klasy VIII (poziom: klasy IV-VI) w tej samej kategorii. Natomiast Miłosz Cwynar z kl. VIII zdobył I miejsce w kategorii prezentacja multimedialna „ZAWÓD MOICH MARZEŃ”. Cieszymy się, ze nasi uczniowie osiągają różne sukcesy.

     • Nasi uczniowie w konkursie o Papieżu - Polaku

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym dla klas I-IV "Papież Polak - Podróżnik" oraz w Powiatowym Konkursie na prezentację multimedialną dla klas V-VIII "Papież Polak - Sportowiec". Organizatorem konkursu  była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II  w Łańcucie. W konkursie plastycznym, w kategorii wiekowej klasy I-II Emilia Grodecka zdobyła wyróżnienie, natomiast w kategorii wiekowej klasy III -IV Miłosz Grodecki i Anna Piekutowska zdobyli I miejsce. Jeśli chodzi o prezentacje multimedialne, to II miejsce zdobył w tej kategorii Dawid Mokrzycki, a wyróżnienia: Jan Ulman, Julia Szewczyk i Gabriela Grodecka. Ogromne gratulacje dla naszych uczniów 😊

     • Z wizytą w u Państwa Beclów

     • Zioła mają niesamowitą, leczniczą moc. Ta prawda znana jest od dawna, jednak uczniowie klasy 2a odkrywali ją na nowo. Przy wsparciu rodziców i różnych źródeł wiedzy zebrali, zasuszyli i opisali  gatunki ziół i i innych leczniczych roślin. Wszystkie przygotowane prace wzięły udział w klasowym konkursie pod hasłem „Mój zielnik”. Rozstrzygnięcie nie było łatwe, dlatego o pomoc poprosiliśmy ekspertów, Państwa Alinę i Wacława Becla - właścicieli suszarni owoców , warzyw i ziół.  Nasi  gospodarze  wyrazili swoje uznanie dla prac drugoklasistów. Każda praca została omówiona , a jej walory podkreślone. Dzieci otrzymały również nagrody . Pani Alina opowiedziała o ziołach suszonych w ich zakładzie i  oprowadziła nas po suszarni. Serdecznie dziękujemy za  to spotkanie, a dzieciom gratulujemy zdobytej wiedzy. Kto wie kiedy może się ona przydać …..

     • XV Wielki Powiatowy Konkurs Geograficzny i Konkurs Moje Pasje

     • 10 czerwca 2021 roku  w I LO w Łańcucie odbył się XV Wielki Powiatowy Konkurs Geograficzny. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Łańcuckiego - Adam Krzysztoń. W tym roku tematem przewodnim były Włochy. Cztery uczennice klas 7 naszej szkoły  wzięły udział w konkursie, dwie z nich  - Gabriela Grodecka i Julia Bytnar zajęły III miejsce, natomiast Julia Szewczyk i Maria Pelc otrzymały wyróżnienie. Gratulujemy!

      Kilka dni temu nastąpiło rownież rozdanie nagród dla uczniów klas IV-VIII za udział w konkursie „Moje pasje”. Uczennice, które w nim uczestniczyły bardzo pięknie przedstawiły swoje zainteresowania i talenty. Julia Szewczyk zagrała na gitarze, Kinga Falger i Emilia Szewczyk na fortepianie, natomiast Monika Międlar zaprezentowała się w tańcu nowoczesnym. Nagrody w konkursie zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łańcucie.

     • Nasza szkoła w "Drużynie Energii"

     • Nasza szkoła w ciągu ostatnich kilku tygodni brała udział w ogólnopolskiej akcji „Drużyna Energii” czyli projekcie, który miała na celu zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej poprzez wspólną zabawę i rywalizację z rówieśnikami ze szkół w całej Polsce.

      W pierwszym etapie konkursu należało nagrać krótki film pokazujący sportowy charakter szkoły. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią udało nam się wykonać to zadanie i co było nie małym zaskoczeniem, znaleźć się w „setce” szkół z całej Polski, zakwalifikowanych do dalszego etapu konkursu.

      Przez następne  tygodnie wykonywaliśmy i nagrywaliśmy  ćwiczenia, prezentowane przez znanych sportowców - ambasadorów akcji. Ćwiczyło łącznie 96 uczniów  z klas V -VIII naszej szkoły. Na tym etapie liczyła się ilość, czyli jak największy odsetek uczniów miał wykonać jak najwięcej ćwiczeń z 16 zadanych.  Do finału miały dostać się 4 szkoły z najlepszym wynikiem. Właśnie pojawiły się wyniki – tym razem to nie my – szkoda, ale na pewno spróbujemy następnym razem.

      Tak czy inaczej udało nam się pokazać że aktywność fizyczna jest mocną stroną naszej szkoły. Wielkie brawa dla zaangażowanej młodzieży, która mimo pandemicznych ograniczeń kolejny raz stanęła na wysokości zadania.

      10 czerwca dotarła do nas nagroda za udział akcji. Mamy 40 kompletów nowych, markowych strojów sportowych (spodenki +koszulka) o wartości ponad 2500 zł. Połowa z nich jest w kolorze białym a druga połowa w kolorze czerwonym. Bardzo się z tego cieszymy.

      padnij_powstan_1_(1)_(1).mp4

      przeskoki_2_(1).mp4​​​​​​​

     • Nie ma to jak wycieczka rowerowa....

     • Wycieczki rowerowe w naszej szkole od lat cieszą się ogromną popularnością. Kiedy tylko robi się cieplej, nasi uczniowie nabierają chęci, aby wsiąść na rowery i…..wyruszyć na przejażdżkę . Ostatnio klasa VI a postanowiła skorzystać z czerwcowej, słonecznej pogody i udać się na wzgórze Marii Magdaleny (394 m n.p.m.) w Malawie. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicach Rzeszowa. Przy wyjątkowo dobrej przejrzystości powietrza można nawet zobaczyć stamtąd oddalone o ok. 170 km Tatry. Wycieczka była wyjątkowo udana i zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbaski. A uczniowie już dopytują, kiedy będzie następny wyjazd rowerowy 😉

     • Święto mamy, taty i dzieci, czyli .... Dzień Rodziny

     • W całym roku nie ma piękniejszego święta niż Dzień Rodziny. Nasi trzecioklasiści obchodzili to święto wyjątkowo uroczyście. Klasa 3a i 3b uczestniczyły w turnieju, w którym tematem przewodnim była rodzina. Impreza należała do wyjątkowo udanych, bo jak to mówią: „Grunt to rodzinka”😊

     • Wycieczka klas 2 do Kolbuszowej

     • „Nie święci garnki lepią” - to przysłowie stało się hasłem przewodnim wycieczki klas 2a i 2b. Od tak dawna za wycieczkami tęskniły już dzieci i ich wychowawczynie. Tym chętniej i w wyśmienitych humorach drugoklasiści wyruszyli do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Pogoda  była piękna, plenery urokliwe, a szczęśliwe dzieci ciągle uśmiechnięte. Być może dlatego ulepione garnki, dzbanuszki i kubeczki udały się takie śliczne. Dziękujemy bardzo rodzicom -  p. Rafałowi Falgerowi i p. Wandzie Dziura za pomoc w wycieczce.  Pozdrawiamy ich bardzo gorąco.

     • 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

     • Ważnym wydarzeniem są coroczne obchody Dnia Ziemi (w tym roku zdalnieJ). W tym roku hasłem przewodnim akcji organizowanej w naszej szkole z okazji Dnia Ziemi było:  „5 KROKÓW DLA ZIEMI”.

      Chętni uczniowie realizowali zadania:

      1. Zrezygnuj z jazdy samochodem  – postaw na rower i piesze wycieczki

      2. Posadź roślinę wieloletnią lub wysiej łąkę kwietną

      3. Wykonaj ekologiczny środek czystości

      4. Wykonaj  eko-torbę na zakupy (np. ze starych jeansów)

      Zbuduj „hotel dla owadów”

      Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej  z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję – zapraszamy do galerii

     • Spektakl profilaktyczny dla uczniów klas 0-III i przedszkola

     • Nasza szkoła w dniu 11 czerwca 2021 r. gościła pana Piotra Ślęzaka z ALPMIM - INTERWENCJA ARTYSTYCZNA z Krakowa. W tym dniu odbyły się trzy spektakle profilaktyczne – w postaci teatru lalki pt. „O chłopcu, który strach pokonał”, jako uzupełnienie i wzmocnienie Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego. Była to opowieść o tym, że o odwadze możemy mówić wówczas kiedy towarzyszy jej strach. Baśń o chłopcu pełna przewrotnych i zaskakujących sytuacji opowiedziana lalkami w pięknej zmieniającej się scenografii bardzo urzekła młodych odbiorców sztuki.

     • Z wycieczką w pasiece

     • Pszczoła miodna była ostatnio  obiektem zainteresowań klasy 2a. W środę 02.06.2021r. uczniowie wybrali się na spotkanie z pszczelarzem, panem Henrykiem Szarkiem. Gospodarz pasieki przyjął dzieci bardzo serdecznie i życzliwie. Ciekawie opowiadał o pracowitym życiu pszczół. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowany jest ul, co odróżnia matkę królową od pszczół robotnic i co oprócz miodu produkują te małe owady. Pokazał maszyny które pomagają w pracy pszczelarza. Dzieci brały udział w konkursie na składanie drewnianych ramek, a na koniec kosztowały słodki, złocisty miód. Bardzo gorąco dziękujemy panu Henrykowi za ciekawą i potrzebną lekcję o pszczołach 😊

     • Audycja muzyczna SM Yamaha

     • Dziś nasi uczniowie kolejny raz uczestniczyli w audycji muzycznej Szkoły Muzycznej Yamaha. Tematem przewodnim spotkania był taniec jazzowy zawierający w sobie elementy baletu, tańca modern oraz tańca akrobatycznego. Prowadzący audycję, pan Karol Stelmach, przedstawił panią Katarzynę Inglot z Akademii Tańca Jazzowego, w wykonaniu  której uczniowie obejrzeli tańce w stylu: afro jazz, Broadway jazz, lirycal jazz oraz street jazz.  Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, co świadczy o tym, że bardzo się podobały młodej widowni.

     • Konkurs językowy dla klas VII, VIII

     • W maju 2021 w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na plakat promujący naukę języków obcych dla klas VII i VIII. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań językami obcymi oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Do konkursu zostało zgłoszonych 9 ciekawych prac wykonanych różnymi technikami artystycznymi. Wszyscy uczniowie w nagrodę otrzymali pozytywne oceny, dyplomy i upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

     • "Dzień talentów" klasy III a i III b

     • Klasy trzecie naszej szkoły uczestniczyły dziś w "Dniu talentów". Chętni uczniowie zaprezentowali swoje pasje i zainteresowania, które sprawiają im ogromną radość. Zapraszamy na fotorelację z tego sympatycznego wydarzenia...

     • Klasa III a także obchodziła Dzień Dziecka

     • Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Z tej okazji klasa III a zorganizowała dzień zabaw i gier planszowych. Uczniowie grali w swoje ulubione gry planszowe, które są wspaniałą okazją do integracji i znakomitej zabawy. Ten wyjątkowy dzień umiliły również przepiękne prezenciki od rodziców – dziękujemy 😊

     • Konkurs Magurskiego Parku Narodowego

     • Uczennica klasy 2 a – Katarzyna Witowska wzięła udział w konkursie organizowanym przez Magurski Park Narodowy dla uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego i podkarpackiego i zdobyła w nim wyróżnienie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu pt. „Olimpiada – Mistrz Natury”. Cieszymy się, że praca Kasi zyskała uznanie jury

     • Jak klasy Ia i Ib obchodziły Dzień Dziecka...

     • " Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat."

      Powodem do śmiechu i radości było święto wszystkich dzieci obchodzone w naszej szkole. Uczniowie klas I a oraz I b postanowili spędzić ten czas uczestnicząc w międzyklasowym turnieju sportowym oraz grając w gry planszowe. Nie zabrakło tego dnia rozmów na temat praw dziecka. Całemu wydarzeniu towarzyszył pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był dzień pełen wrażeń!

     • Wyjątkowe święto - Dzień Dziecka

     • Wyjątkową atmosferę,  jaka towarzyszy obchodom  Dnia Dziecka cechuje  radość, szczęście  i beztroska. 1 czerwca od samego rana odczuwamy to wszystko, co kojarzy się nam z  dzieciństwem. Właśnie za tym tęsknią najbardziej wszyscy dorośli. Uczniowie klasy 2a w tym dniu wzięli udział w kolorowym turnieju klasowym. Kapitanowie dobrali swoje drużyny już w poniedziałek i każda z nich przygotowała strój we wcześniej wylosowanym kolorze. Kolorami bawili się cały dzień. Przygotowali koreczki owocowe właśnie w takich kolorach, jakimi były oznaczone ich drużyny. Później przyszedł czas na niecodzienne zawody sprawnościowe. Toczyli slalomem oponę, rzucali kaloszem, a na koniec zbierali na czas kolorowe piłeczki i przeciągali linę. Na ostatniej lekcji zagrali w gry planszowe, a w nagrodę za udział w klasowych rozgrywkach otrzymali upominki przygotowane przez rodziców. Uśmiech nie schodził z twarzy drugoklasistów. Mamy nadzieję, że tak już zostanie.

    • OGŁOSZENIE W SPRAWIE DYŻURU WAKACYJNEGO W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
     • OGŁOSZENIE W SPRAWIE DYŻURU WAKACYJNEGO W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego  Tyczyńskiego w Albigowej informuje, że zgodnie z decyzją organu prowadzącego dyżur wakacyjny pełnią zgodnie z harmonogramem:

      - od 01.07.2021 r. do 31.07.2021 r. Oddział Przedszkolny w Albigowej  (tylko dla dzieci 5-6 letnich) oraz Przedszkole Publiczne w Handzlówce
      - od 01.08.2021 r. do 30.08.2021 r. Przedszkole Publiczne w Albigowej

      Zapisy na dyżur wakacyjny w Oddziale Przedszkolnym w Albigowej prowadzone będą do dnia 18 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej w Albigowej i Przedszkolu Publicznym w Albigowej

       

      Do 23 czerwca 2021 r. -  w dyżurujących placówkach zostaną opublikowane listy dzieci zakwalifikowanych na dyżur wakacyjny.

       

      Potwierdzeniem przyjęcia dziecka na dyżur wakacyjny będzie podpisanie z dyrektorem dyżurującego przedszkola  (lub oddziału przedszkolnego) w terminie do 25 czerwca 2021 r. umowy oraz wniesienie na jej podstawie opłaty za korzystanie z wyżywienia.

       

      Na stronie internetowej szkoły zapoznać się można z Regulaminem rekrutacji na dyżur wakacyjny oraz pobrać z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego na dyżur wakacyjny.

     • Laurka dla Mamy- świetlica

     •  Grupa świetlicowa nie mogła zapomnieć o tym ważnym dniu jakim jest Dzień Mamy. Dzieci wykonały piękne laurki, których przewodnim motywem były serca. Każdy dołożył wszelkich starań by jego kartka była najpiękniejsza. Wszystkim Mamom życzymy zdrowia, radości, zadowolenia oraz dużo szczęścia.

     • Dla Mamy, dla Taty ...

     • ,,Dziekuje mamo, dziekuje tato.." to słowa piosenki, którą nasze przedszkolaki śpiewają dla swoich rodziców. Rzeczy, za które chcemy podziękować naszym rodzicom jest tak wiele, że trudno zliczyć, a rozmawiając o tym na zajęciach zabrakłoby czasu. Jedno jest pewne, jesteście niezastąpieni !!!. Drodzy rodzice dziękujemy z całego serca

     • Piękne święto - Dzień MAMY...

     • Kochana Mamo, drogi Tato…

      Z okazji Waszego Święta,

      Za wczoraj i dziś, każdym czułym serca uderzeniem,

      I każdym z niego płynącym życzeniem,

      Zdrowia, sił i codziennej radości –

      Wraz ze słowami największej wdzięczności.

      Za wszystkie dla nas trudy i starania,

      Uczniowie klas Ia i Ib składają dziś serdeczne podziękowania!

     • Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami :-)

     • Nasza szkoła włączyła się do akcji na rzecz osób ze spektrum autyzmu w ramach #challengeniebieskiemotyle2021. Celem akcji jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Podjęliśmy to wyzwanie, ponieważ jest to szlachetna i bardzo potrzebna inicjatywa.

      „JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI!”

      Dziękujemy Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Handzlówce za nominację do akcji#. Z radością przyjmujemy wyzwanie, i przekazujemy niebieską iskierkę przyjaźni,  którą przesyła klasa 2 a. Nie nominujemy nikogo, ponieważ akcja już się zakończyła, natomiast czekamy na kolejną edycję, w której z radością weźmiemy udział.

      DSCN7199.MOV​​​​​​​

     • Wyniki konkursu "Mój ulubiony deser"

     • Okazuje się, że nasi uczniowie wśród wielu talentów  mają również talenty kulinarne. Uczeń klasy 8a Szkoły Podstawowej z Albigowej, Kamil Berlan, zdobył I miejsce w konkursie pt. „Mój ulubiony deser” organizowanym przez Zespól Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. Zadaniem uczestników było przygotowanie swojego ulubionego deseru i przesłanie jego zdjęcia na konkurs. Okazało się, że deser Kamila zdobył uznanie jury. Serdecznie gratulujemy.

    • Grupa świetlicowa na spacerze
     • Grupa świetlicowa na spacerze

     • Korzystając z pięknej pogody, grupa świetlicowa wyruszyła na wiosenny spacer odkrywając nowe, nieznane  dotychczas ścieżki. Podziwiając piękno budzącej się do życia przyrody , młodzi odkrywcy mieli również okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną. Uśmiech na ustach, rumieniec na twarzach i łyk świeżego powietrza zdecydowanie podładowały akumulatory uczestników tej wiosennej wyprawy.

    • Rozstrzygnięcie konkursu „Armio Wyklęta, Armio Niezłomna. Pamiętamy”.
     • Rozstrzygnięcie konkursu „Armio Wyklęta, Armio Niezłomna. Pamiętamy”.

     • W dniu 21.05.2021 r. w Szkole Podstawowej w Wysokiej miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu „Armio Wyklęta, Armio Niezłomna. Pamiętamy”. Z naszej szkoły Bartosz Furman z klasy 5 zdobył w tym konkursie II miejsce, a Gabriela Grodecka z klasy 7 wyróżnienie. W ramach spotkania przewidziana był prelekcja pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Nagrody w konkursie rozdał Wójt Gminy Łańcut – pan Jakub Czarnota.

    • Świetlica bawi i uczy
     • Świetlica bawi i uczy

     • Na świetlicy nie tylko bawimy się ale również zdobywamy nowe umiejętności. Jedną z nich jest nauka szycia. W tym roku szkolnym po raz 2 podjęliśmy się tego zadania. Warsztaty z szycia cieszą sie dużym zainteresowaniem wśród dzieci, czego dowodem są pięknie wykonane gąsienice. Każde dziecko uszyło 5 pojedynczych elementów, które połączyliśmy i ozdobiliśmy. Zadanie to wymagało od dzieci chęci, cierpliwości, dokładności i sporo poświęconego czasu. Efekt jest imponujący

    • Magia teatru...
     • Magia teatru...

     • W czasach, kiedy dostęp do kultury został ograniczony, trudno w uczniach rozbudzić wyobraźnię. Bardzo często, w ramach lekcji języka polskiego, klasy wraz z nauczycielami uczestniczyły w wyjazdach do Teatru Maska w Rzeszowie. Korzystano także z ofert przejezdnych artystów, którzy chcieli zaprezentować się przed różnorodną publicznością. Pozwalało to uczniom na ocenę zarówno gry aktorskiej, jak i interpretacji utworu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Albigowej postanowili, że sami pobawią się w teatr. Nauczyciele języka polskiego zorganizowali w formie zabawy konkurs literacko- plastyczny pod hasłem „ Lalka, pacynka, marionetka” skierowany do uczniów klas 4-8.  Projekt miał na celu stworzenie, w dowolnej formie, wybranej postaci literackiej. Odzew przerósł oczekiwania organizatorów. Wśród przygotowanych prac znalazły się postacie z lektur: Staś Tarkowski z „W pustyni i w puszczy”, Ebenezer Scrooge z „Opowieści Wigilijnej”, ”Balladyna z dzbanem malin, Pan Kleks z Akademii, Ania a Zielonego Wzgórza, Pinokio, Mery Lenox z „Tajemniczego ogrodu”, Królowa Narnii,  a także przedstawiciele baśni takich jak: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, Szewczyk Dratewka, Wilk z „Czerwonego Kapturka”. Niektórzy wykonali   postacie ze współczesnych kreskówek typu: „Minionki”, „Atomówki”, Elza i Olaf z „Krainy lodu” i wiele, wiele innych. Różnorodność prac, estetyka wykonania, zaangażowanie, pomysłowość , spowodowały, że prace zostały bardzo wysoko ocenione i nagrodzone ocenami z przedmiotów, a także punktami dodatnimi z zachowania. Łącznie wykonano 28 prac. Będą one służyć, jako różnego rodzaju  pomoce dydaktyczne na lekcjach języka polskiego, czy zajęciach dodatkowych.  Po powrocie uczniów do szkół zostanie zorganizowane przedstawienie, w którym główne role odegrają bohaterowie wraz z wykonawcami. Pozwoli to, na urozmaicenie zajęć lekcyjnych, które po zdalnym nauczaniu mogą wydawać się monotonne, zachęci do twórczego myślenia, a także pobudzić wyobraźnię, która  dziecku jest bardzo potrzebna. Na świat dorosłych przyjdzie jeszcze pora.

      Uczniowie biorący udział w konkursie:

      1. Karolina Borcz kl. IV a  - Mery Lenox „Tajemniczy ogród”
      2. Oliwier Szela kl. IV a  - Pingwinek Elegancik „Zaczarowana zagroda”
      3. Amelia Tomaszek kl. IV b -  Karolcia „Karolcia”
      4. Nadzieja Śliż kl. IV b  - Pinokio „Pinokio”, Osiołek „ Kubuś Puchatek”
      5. Izabela Podolec kl. IV b - Olaf „Kraina lodu”
      6. Miłosz Grodecki kl. IV b  - Kubuś Puchatek „Kubuś Puchatek
      7. Natalia Skawina kl. IV b  - Bella „Piękna i Bestia”
      8. Piotr Więckowski kl. IV b  - Wilk „Czerwony Kapturek”
      9. Dawid Mokrzycki kl. V a -  Pinokio „Pinokio”
      10. Wiktor Sokołowski kl. V a -  Masza „Masza i niedźwiedź”
      11. Melania Szpunar kl. V a -  Księżniczka Disneya
      12. Bartosz Furman kl. V a  - Wilk „Czerwony  Kapturek”
      13. Kacper Bytnar kl. V a  - Smok wawelski „Legenda o smoku wawelskim”
      14. Danuta Cwynar kl.VI a -  Elsa „ Kraina lodu”
      15. Franciszek Szpunar kl. VI a -  Szewczyk Dratewka „Legenda o smoku wawelskim”
      16. Marlena Kusz kl. VI b -  Staś Tarkowski „W pustyni i w puszczy”
      17. Joanna Wrona kl. VI b  - Kali „ W pustyni i w puszczy”
      18. Emilia Molendowska kl. IV b  - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
      19. Iga Puchała kl. VI b  - Atomówka „ Atomówki”
      20. Adrianna Dratwa kl. VII a - Biała Czarownica „Opowieści z Narnii”
      21. Natalia Kuźniar kl. VIII a  - Balladyna  „Balladyna”
      22. Karolina Gala kl. VII a  - Ebenezer Scrooge  „Opowieść wigilijna”
      23. Julia Kucharska kl. VII a -  Pan Kleks „ Akademia pana Kleksa”
      24. Klaudia Plęs kl. VII a -  Ania Shirley „ Ania z Zielonego Wzgórza”
      25. Monika Międlar kl. VII a  - Ciocia Cynia „Rodzina Rabatków”
      26. Kinga Baran kl. VII a  -  Minionek „Minionki rozrabiają”
      27. Gabriela Grodecka kl. VII a  - Królewna Śnieżka „Królewna Śnieżka”
      28. Malwina Bytnar kl. VIII a -  Smok chiński -wcielenie Haru „Spinted away”
     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

     • 1 kwietnia 2021 r. w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

      Spis powszechny jest organizowany w odstępach 10-letnich. Jest on najważniejszym badaniem statystycznym nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów w Europie i na świecie.

      NSP 2021 będzie realizowany na podstawie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Do przeprowadzenia spisu zobowiązują nas także przepisy Unii Europejskiej, jak chociażby rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.

      Kogo obejmuje spis powszechny, jak się spisać i o co będziemy pytani?

      NSP 2021 jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

      Podstawową metodą NSP 2021 będzie spis internetowy, czyli samospis. Przeprowadzimy go na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w interaktywnym formularzu, dostępnym od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl.

      W każdej gminie funkcjonują gminne biura spisowe, w których możemy zasięgnąć wszelkich informacji na temat NSP 2021. Dla osób, które nie posiadają komputera lub dostępu do Internetu w domu, już od 1 kwietnia w każdej gminie zostaną utworzone punkty spisowe, w których można się będzie spisać samodzielnie przez Internet lub skorzystać z pomocy pracowników gminnych biur spisowych. Ponadto punkty, w których możemy dokonać samospisu zostaną utworzone w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie i jego oddziałach w: Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

      Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane za pomocą jednej z dwóch innych metod uzupełniających: wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo lub wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym.

      Na jakie pytania będziemy odpowiadać podczas wypełnienia formularza spisowego?

      W NSP 2021 zostaną zebrane informacje, według stanu na dzień 31 marca br., dotyczące następujących tematów: stan i charakterystyka demograficzna, poziom wykształcenia, aktywność ekonomiczna, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystyka etniczno-kulturowa, gospodarstwa domowe i rodziny, stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.

      Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

      Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dostępnych jest na stronie internetowej spis.gov.pl. Ponadto od 15 marca br. uzyskać je można dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

      Informacje o wydarzeniach związanych ze spisem na terenie województwa podkarpackiego znajdują się na stronie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie rzeszow.stat.gov.pl.

       

      Więcej informacji: https://bip.erzeszow.pl/1465-narodowy-spis-powszechny-2021/30097-informacja-dotyczaca-punktow-spisowych-w-urzedzie-miasta-rzeszowa.html

     • Rozstrzygnięcie konkursu „Moje Pasje”

     • Do konkursu „Moje pasje” zgłosiły się 4 uczennice:

      • Emilia Szewczyk, uczennica klasy 4b, wykonała na fortepianie utwór „Jaskółka” autorstwa J. Burgmuller;
      • Kinga Falger, uczennica klasy 5a, wykonała na fortepianie utwór Sonatina Allegretto Grazioso;
      • Monika Międlar, uczennica klasy VII b, zaprezentowała układ choreograficzny w stylu show dance do utworu Carol of the Bells - Lindsey Stirling;
      • Julia Szewczyk, uczennica klasy VII b, zagrała na gitarze utwory: „Sonatina V” Filippo Gragnani oraz „Time for bossa” Horst Grobnick.

      Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Pani Agata Falger, członkowie: Pani Beata Wójcik, Pani Alina Szczepańska i Pani Katarzyna Grzesik, po zapoznaniu się z dostarczonymi do szkoły nagraniami zdecydowała o przyznaniu równorzędnych nagród dla wszystkich uczestników konkursu „Moje Pasje”. Ponadto wyraziła wielkie uznanie za zaangażowanie, wysoki poziom umiejętności oraz odwagę w zaprezentowaniu siebie.

      Nagrody zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łańcucie.

      Julka_Szewczyk.mp4

      J._Burgmuller_-_Jaskolka_(Emilia_Szewczyk).mp4

      Monika_Miedlar.mp4

      Kinga_Falger.mov​​​​​​​

    • Powiatowy Konkurs Wielkanocny
     • Powiatowy Konkurs Wielkanocny

     • Podsumowanie Powiatowego Konkursu Wielkanocnego pod patronatem honorowym Posła na Sejm RP - Pana Krzysztofa Sobolewskiego, Posła na Sejm RP - Pana Kazimierza Golojucha oraz Senatora RP - Pana Stanisława Ożoga. Ponad 400 prac konkursowych 20 uczniów wyróżnionych w tym aż 5 z Albigowej: Filip Patrzałek, Mikołaj Becla, Gabriela Grodecka, Miłosz Grodecki, Bartosz Furman. Ogromne gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.

      Filip Patrzałek - tytuł LAUREATA w kategorii wiekowej klas I-III (kartka świateczna)

      Mikołaj Becla - wyróżnienie w kategorii wiekowej klas I-III (kartka świateczna)

      Gabriela Grodecka - tytuł LAUREATA w kategorii wiekowej klas IV-VIII (kartka świateczna)

      Miłosz Grodecki - wyróżnienie w kategorii wiekowej klas IV - VIII (stroik świąteczny)

      Bartosz Furman - wyróżnienie w kategorii wiekowej klas IV - VIII (stroik świąteczny)

      https://www.powiatlancut.pl/aktualnosci/wyniki-konkursu-wielkanocnego,2931.html?fbclid=IwAR178ANXoyky2Jq50YMYMxt7WmIXKCKB9aJV6CN-Vo3vcpdOG7v-g4RWEl8

       

     • Moc współpracy

     • O tym, że „razem można więcej” warto pamiętać. Po  długim czasie nauki zdalnej uczniowie klas 1-3 wrócili do szkoły i przypomnieli sobie jak dobrze jest być w grupie. Jednocześnie zdobywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin takich jak przyroda, plastyka, technika, ale najbardziej cieszą się ze wspólnej pracy i jej niezwykłych efektów. Oto makiety prezentujące piętra roślinności w górach w wykonaniu III b.

     • Smaczne wypieki klasy 2 a

     • Co to jest zakwas chlebowy? Co dodajemy do ciasta, żeby rosło? Ile mąki wsypać do miski?

      Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy 2 a szukali odpowiedzi podczas zajęć kulinarnych w naszej szkolnej stołówce. W ciągu ostatniego tygodnia,  podczas lekcji, prowadzone były rozmowy o tym jak powstaje chleb i jak wyglądają różne rodzaje pieczywa. Było to tak ciekawe dla wszystkich, że uczniowie sami postanowili spróbować swoich sił  w pieczeniu. Przygotowali ciasto na muffinki z mąki ryżowej z dodatkiem tartych jabłek oraz ciasto drożdżowe na rogaliki. Potem pieczołowicie mieszali, ugniatali, porcjowali, nadziewali, miksowali i piekli własne, kulinarne „dzieła”.  Jak im wyszło….?  Bardzo, ale to bardzo pysznie!  Koniecznie trzeba to jeszcze powtórzyć.

     • Wiosenne uprawy pierwszoklasistów

     • Wiosną przyroda budzi się do życia. Korzystając ze słonecznych dni uczniowie klasy I a postanowili zadbać o klasowy ogródek. Zasiali warzywa i kwiaty. Przy okazji utrwalili etapy wzrostu roślin. Na tym jednak nie koniec. Mali ogrodnicy będą teraz pielęgnować swoje sadzonki i... czekamy na plony!

     • Konkurs Biblijny „Jezus gromadzi Kościół na Świętej Wieczerzy”

     • W czwartek, 6 maja 2021 r. w szkołach podstawowych na terenie Archidiecezji Przemyskiej odbył się etap dekanalny Konkursu Biblijnego „Jezus gromadzi Kościół na Świętej Wieczerzy”. Wydarzenie już od kilkunastu lat organizuje Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. W tym roku, ze względu na pandemię, ma on inny przebieg niż w latach poprzednich. Nasi uczniowie również wzięli udział w tym konkursie – najwięcej punktów w szkole uzyskały: Maria Pelc, Monika Międlar, Julia Bytnar i Julia Szewczyk. Na ostateczne wyniki przyjdzie nam jednak poczekać do połowy czerwca.

     • Umowy zapisu do oddziału przedszkolnego

     • Prosimy rodziców dzieci, które w roku szkolnym 2021/2022 będą uczęszczać do oddziału zerowego Szkoły Podstawowej w Albigowej o podpisywanie umów zapisu  w serkretariacie szkoły w godzinach od 7.30 - 15.00

     • Konkurs ,,Życie i działalność Tadeusza Kościuszki – patrona Zespołu Szkół w Wysokiej” rozstrzygnięty, nagrody wręczone.

     • W dniu 30 kwietnia w Zespole Szkół w Wysokiej miało miejsce uroczyste rozdanie nagród w konkursie poświęconym patronowi placówki Tadeuszowi Kościuszce. Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Łańcut pan Jakub Czarnota, on też wręczał nagrody. Naszą szkołę reprezentowały prace czterech uczennic. W oczach jury szczególne uznanie uzyskały dwie. W kategorii literackiej Zofia Piekutowska z klasy VIII b zajęła III miejsce, a w kategorii plastycznej Danuta Cwynar z klasy VI a otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

     • Dobro jest bezcenne...

     • Dzisiaj obok Szkoły Podstawowej w Albigowej stanął drugi pojemnik na nakrętki w kształcie serca. Cieszymy się, że dzięki darczyńcom, którzy złożyli datek na zakup pojemnika będzie można zebrać jeszcze więcej nakrętek na rehabilitację Fabiana i Sebastiana. Zachęcamy do zbiórki nakrętek.

     • Zbiórka nakrętek na rehabilitację

     • Przy wejściu do naszej szkoły stanął pojemnik na nakrętki. Wszystkich chętnych prosimy o wrzucanie do niego plastikowych nakrętek, a cały fundusz z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację Fabiana i Sebastiana. Pojemnik został wykonany przez dziadzia chłopców.

      Tak łatwo można pomóc innym :-) 

     • Święto majowe - świetlica

     • Dzieci ze świetlicy wykonały piękne biało-czerwone wianki, aby uczcić majowe święto 3 Maja. Wyrażając miłość do swojego kraju. Wykonane prace w barwach ojczystych przypominały wychowankom ich przynależność do Polski, szacunek oraz to ze są małymi patriotami.

     • Pierwszaki z 1 a świętują majowo

     • Majowe święta są doskonałą okazją do zapoznania się z historią Polski. Uczniowie klasy I a postanowili uczcić wydarzenia tamtych lat. Było uroczyste, klasowe śpiewanie hymnu oraz wykonanie laurek w kształcie serca, symbolizujących naszą miłość do kraju. Cały dzień królowały patriotyczne piosenki, które z chęcią śpiewał każdy uczeń.

     • Rocznice ważnych, majowych wydarzeń historycznych

     • Początkiem maja obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas - Polaków, mają ogromne znaczenie. Upamiętniając te ważne dni uczniowie klasy III a wspólnie wyrecytowali wiersz Marcina Brykczyńskiego „Polska” i uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas zajęć dowiedzieli się jakie święta obchodzone są w maju, w jaki sposób w całej Polsce świętuje się te dni, co to jest konstytucja oraz kiedy utworzono ją po raz pierwszy.  Ten uroczysty i doniosły dzień przypomniał wszystkim o tym, że warto szanować symbole narodowe oraz pielęgnować polskie tradycje.

      video-1619774093_(1).mp4​​​​​​​

     • Jak klasa 2 a przygotowywała się do świąt majowych...

     • Klasa 2a przygotowywała się do świętowania uroczystości związanych z  1, 2 i 3 Maja. Uczniowie poznali okoliczności ustanowienia tych dni jako świąteczne. Przypomnieli sobie znaczenie symboli narodowych. Wykonali flagi i z dumą przypięli kotyliony wykonane przez p. Kasię Grzesik. Po tych przygotowaniach przyszedł czas na niespodziankę. Dostaliśmy od mamy Błażeja Kluza przepyszne muffinki w naszych barwach narodowych. Było słodko i bardzo uroczyście. Wszystkim życzymy udanej majówki.

      DSCN6581.MOV​​​​​​​

      DSCN6582.MOV

      DSCN6583.MOV

      DSCN6584.MOV

      DSCN6586.MOV

      DSCN6587.MOV​​​​​​​

     • "Jesteśmy z Wami, niebieskimi motylami"

     • Nasze przedszkolaki wzięły udział w challengu „Jesteśmy z wami, niebieskimi motylami”. Akcja ta jest zorganizowana przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, a jej inicjatywą jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Rozmawialiśmy o akceptacji i tolerancji wobec innych, a także empatii, zaś na znak solidarności stworzyliśmy niebieskie motylki.

      Za nominację dziękujemy koleżankom z Przedszkola Publicznego nr 34 w Rzeszowie.

      My nominujemy:

      • Przedszkole Samorządowe w Chorzelowie, Grupa -Sówki – Pani Kamila Grzelak

      • Zespół Szkół im. Stanisława Pigonia w Medyni Łańcuckiej – Pani Ewelina Kozioł

     • Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu  „Cukierek za życzliwość” – i Ty możesz zostać wolontariuszem.

     • Ze względu na ograniczenia i trwające obostrzenia, a przede wszystkim odizolowanie domowe  w wyniku pandemii, należy zwrócić zainteresowania dzieci we właściwą stronę i podpowiedzieć różne ciekawe rozwiązania spędzania wolnego czasu. Nasza Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Tyczyńskiego w Albigowej, podjęła różne działania w tym kierunku, jednym z nich był konkurs  „Cukierek za życzliwość” – i Ty możesz zostać wolontariuszem. Celem konkursu było uczenie dzieci niesienia bezinteresownej pomocy (wolontariat)  potrzebującym w myśl zasadzie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość pachnie”.

      Chętni uczniowie założyli zeszyty i prowadzili „Dzienniczki dobrych uczynków” wpisując wszystkie dobre uczynki, które zrobili względem drugiej osoby.

      Uczennice, które podjęły się tego zadania to Katarzyna Trojnar, Maria Panek i Gabriela Ptak.

      Nagrody w konkusie zostały sfinansowane przez Gminę Łańcut ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

     • Światowy Dzień Ziemi w klasie I b

     • Z okazji Światowego Dnia Ziemi chętni uczniowie klasy Ib przygotowali piękne prace plastyczne, ukazujące to, jak ważna jest nasza planeta i jak My, tu i teraz możemy o nią dbać.

     • Nasi zerówkowicze obchodzili Dzień Ziemi

     • Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Szczególnie w tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy myśleć o planecie na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Dzisiaj zastanawialiśmy się jak chronić nasz wspólny dom - Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty zdrowy i piękny.

     • 22 marca – DZIEŃ WODY

     • 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Wszyscy wiemy, że wody pitnej brakuje milionom ludzi na Ziemi. Dzień Wody do dobry moment, aby przypomnieć jak wielką rolę ogrywa woda, że trzeba ją szanować i jak wielkie zagrożenie niesie spadek jej zasobów. W naszej szkole również obchodziliśmy ten ważny dzień dla naszej planety. W tym dniu na lekcjach online zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu uświadomienie uczniom jak potrzenbna i ważna w naszym życiu jest woda.  Chętni uczniowie wykonali również plakaty związane z Dniem Wody. Pamiętajmy! Wszyscy możemy zadbać o naszą planetę oszczędzając wodę.

     • Zerówkowicze wrócili do naszej szkoły...

     • Niecodzienna, słodka wizyta Wójta Gminy Łańcut w oddziale przedszkolnym w Albigowej (i nie tylko). A powód? Stopniowe łagodzenie ograniczeń i powrót dzieci do żłobków i przedszkoli....Zapraszamy częściej i dziękujemy za słodycze.

     • Jak się przygotować do wiosennych aktywności sportowych...

     • Sezon wycieczek rowerowych ciągle jeszcze przed nami, lecz my nie próżnujemy! Wszyscy uczniowie naszej klasy 2a bardzo aktywnie i efektywnie uczestniczyli w lekcjach dotyczących bezpiecznego poruszania się na drodze jeżdżąc rowerem, na rolkach i hulajnodze.  Każde dziecko wie, że takie wycieczki są świetną formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak aby był to miły czas, pełen śmiechu i przygód należy dobrze się do niego przygotować. W czasie naszych lekcji omawialiśmy przepisy, które obowiązują  uczestników  ruchu.  Dokładnie wyjaśnialiśmy dlaczego kask i ochraniacze, a także sprawny rower to podstawa udanej wycieczki.  Po tych teoretycznych przygotowaniach, uczniowie przygotowali prace plastyczne  mówiące o bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z dróg i ścieżek  rowerowych. Chętni przygotowali również makiety pozwalające im dokładnie zrozumieć zasady poruszania się po jezdni.  Młodym twórcom gratulujemy kreatywności i zaangażowania, a ich rodzicom przesyłamy serdeczne pozdrowienia z podziękowaniem za wsparcie.

    • Ksiądz Antoni Tyczyński - Patron Naszej Szkoły
     • Ksiądz Antoni Tyczyński - Patron Naszej Szkoły

     • 15 kwietnia 1925 r. zmarł w Leżajsku ks. Antoni Tyczyński-

       patron Szkoły Podstawowej w Albigowej.

      [Na podstawie: T. Gałczyńska, Wspomnienie o księdzu Antonim Tyczyńskim w 85. rocznicę śmierci. Działalność w Albigowej, „Głos Gminy Łańcut” 2010, nr 2]:

      Antoni Tyczyński urodził się 13 czerwca 1856 r. w Krzemienicy. Jego rodzicami byli Marianna Piżuk i Jan Tyczyński, oboje pochodzący z Wierzawic koło Leżajska. Mieli pięcioro dzieci. Ojciec pracował w majątku w Krzemienicy jako karbowy. Antoni do szkoły ludowej chodził w Łańcucie, a gimnazjum męskie ukończył w Rzeszowie. Wkrótce umarła mu matka, a ojciec ożenił się powtórnie. W 1876 r. podjął studia na wydziale prawa w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale po roku zrezygnował i wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po święceniach kapłańskich udał się na pierwszą placówkę do Rzeszowa, gdzie przy kościele farnym w latach 1881-1886 był wikariuszem księdza kanonika Jana Gruszki.
      Następnie po niespodziewanej śmierci księdza Marcelego Misiągiewicza (1830-1886) otrzymał propozycję objęcia probostwa w Albigowej. Ksiądz zaczął pracę od poznania swoich parafian, chodząc podczas kolędy od domu do domu. Rozpoznanie to nie wyszło najlepiej, bo uboga wieś galicyjska była zaniedbana pod każdym względem. Ksiądz starannie planował prace na rzecz wsi, które zyskiwały na intensywności szczególnie w okresie zimowym. Podejmował działania daleko wykraczające poza posługę kapłańską, interesował się życiem wsi we wszystkich dziedzinach, z ambony agitował, napominał i kierował pracami na rzecz wsi.

      Lista zasług księdza jest długa. Zbudował szkołę, murowany kościół na miejscu drewnianego, założył kółko rolnicze, straż pożarną. Razem z kierownikiem szkoły i administratorem folwarku prowadzili na plebanii niedzielne pogadanki dla chłopów. Zachęcał do budowy domów według swoich planów, do kopania studni, bo wcześniej pobierano wodę z rzeczki Sawy. Założył szkołę koszykarską(1898 r.) i Szkołę Gospodyń Wiejskich (1900 r.). Na swój koszt wysyłał zdolniejszych chłopców do szkół zawodowych, by wrócili do wsi i rozwijali rzemiosło. Szerzył wśród włościan oświatę rolną. Będąc zapobiegliwym i dobrym gospodarzem na plebańskiej ziemi, zachęcał do nowoczesnej uprawy roli, sprowadzał nawozy sztuczne, narzędzia rolnicze, nasiona. Przy plebanii prowadził szkółkę drzewek owocowych. Wybrano go radnym do rady gminnej. Założył spółki: pożyczkowo -oszczędnościową, drenarską, mleczarską, przemysłowo-rolniczą. W 1911 r. przy kółku rolniczym powstał sklep, który rywalizował ze sklepikami żydowskimi. Aby zdrenować pola i obniżyć koszty, na przysiółku Honie „na Krzyżyku” zainicjował budowę fabrykę drenów, dachówek i cegły (1906 r.). Księdza Antoniego Tyczyńskiego nagrodzono godnością Exposito cononicordi (1897r.), przywilejem noszenia rokiety i mantoletu (1906r.), odznaczono orderem Franciszka Józefa (1911r.). Niespodziewanie dla wszystkich mieszkańców wsi, ulegając namowom starosty powiatu i posła Bolesława Żardeckiego, zgłosił swoją kandydaturę na proboszcza w kościele pod wezwaniem św. Trójcy w Leżajsku i w grudniu 1912 r. opuścił Albigową, w której spędził 26 lat. Zmarł nagle 15 kwietnia 1925 r. w Leżajsku i tam został pochowany. W 1927 r. jego imieniem nazwano szkołę powszechną w Albigowej.

  • Kontakty

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Albigowej
   • +48 17 2267191
   • 37 – 122 Albigowa 489 woj. podkarpackie Poland
   • 815-181-06-75
   • Adres skrytki Szkoły Podstawowej w Albigowej na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to /SPAlbigowa/SkrytkaESP. Skrzynka zawiera formularz elektroniczny o nazwie „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, za pomocą którego można zwrócić się z każdą sprawą należącą do zakresu działań Szkoły.
 • Galeria zdjęć

   brak danych