• "Jesteśmy z Wami, niebieskimi motylami"

     • Nasze przedszkolaki wzięły udział w challengu „Jesteśmy z wami, niebieskimi motylami”. Akcja ta jest zorganizowana przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, a jej inicjatywą jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Rozmawialiśmy o akceptacji i tolerancji wobec innych, a także empatii, zaś na znak solidarności stworzyliśmy niebieskie motylki.

      Za nominację dziękujemy koleżankom z Przedszkola Publicznego nr 34 w Rzeszowie.

      My nominujemy:

      • Przedszkole Samorządowe w Chorzelowie, Grupa -Sówki – Pani Kamila Grzelak

      • Zespół Szkół im. Stanisława Pigonia w Medyni Łańcuckiej – Pani Ewelina Kozioł

     • Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu  „Cukierek za życzliwość” – i Ty możesz zostać wolontariuszem.

     • Ze względu na ograniczenia i trwające obostrzenia, a przede wszystkim odizolowanie domowe  w wyniku pandemii, należy zwrócić zainteresowania dzieci we właściwą stronę i podpowiedzieć różne ciekawe rozwiązania spędzania wolnego czasu. Nasza Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Tyczyńskiego w Albigowej, podjęła różne działania w tym kierunku, jednym z nich był konkurs  „Cukierek za życzliwość” – i Ty możesz zostać wolontariuszem. Celem konkursu było uczenie dzieci niesienia bezinteresownej pomocy (wolontariat)  potrzebującym w myśl zasadzie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość pachnie”.

      Chętni uczniowie założyli zeszyty i prowadzili „Dzienniczki dobrych uczynków” wpisując wszystkie dobre uczynki, które zrobili względem drugiej osoby.

      Uczennice, które podjęły się tego zadania to Katarzyna Trojnar, Maria Panek i Gabriela Ptak.

      Nagrody w konkusie zostały sfinansowane przez Gminę Łańcut ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

     • Światowy Dzień Ziemi w klasie I b

     • Z okazji Światowego Dnia Ziemi chętni uczniowie klasy Ib przygotowali piękne prace plastyczne, ukazujące to, jak ważna jest nasza planeta i jak My, tu i teraz możemy o nią dbać.

     • Nasi zerówkowicze obchodzili Dzień Ziemi

     • Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Szczególnie w tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy myśleć o planecie na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Dzisiaj zastanawialiśmy się jak chronić nasz wspólny dom - Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty zdrowy i piękny.

     • 22 marca – DZIEŃ WODY

     • 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Wszyscy wiemy, że wody pitnej brakuje milionom ludzi na Ziemi. Dzień Wody do dobry moment, aby przypomnieć jak wielką rolę ogrywa woda, że trzeba ją szanować i jak wielkie zagrożenie niesie spadek jej zasobów. W naszej szkole również obchodziliśmy ten ważny dzień dla naszej planety. W tym dniu na lekcjach online zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu uświadomienie uczniom jak potrzenbna i ważna w naszym życiu jest woda.  Chętni uczniowie wykonali również plakaty związane z Dniem Wody. Pamiętajmy! Wszyscy możemy zadbać o naszą planetę oszczędzając wodę.

     • Zerówkowicze wrócili do naszej szkoły...

     • Niecodzienna, słodka wizyta Wójta Gminy Łańcut w oddziale przedszkolnym w Albigowej (i nie tylko). A powód? Stopniowe łagodzenie ograniczeń i powrót dzieci do żłobków i przedszkoli....Zapraszamy częściej i dziękujemy za słodycze.

     • Jak się przygotować do wiosennych aktywności sportowych...

     • Sezon wycieczek rowerowych ciągle jeszcze przed nami, lecz my nie próżnujemy! Wszyscy uczniowie naszej klasy 2a bardzo aktywnie i efektywnie uczestniczyli w lekcjach dotyczących bezpiecznego poruszania się na drodze jeżdżąc rowerem, na rolkach i hulajnodze.  Każde dziecko wie, że takie wycieczki są świetną formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak aby był to miły czas, pełen śmiechu i przygód należy dobrze się do niego przygotować. W czasie naszych lekcji omawialiśmy przepisy, które obowiązują  uczestników  ruchu.  Dokładnie wyjaśnialiśmy dlaczego kask i ochraniacze, a także sprawny rower to podstawa udanej wycieczki.  Po tych teoretycznych przygotowaniach, uczniowie przygotowali prace plastyczne  mówiące o bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z dróg i ścieżek  rowerowych. Chętni przygotowali również makiety pozwalające im dokładnie zrozumieć zasady poruszania się po jezdni.  Młodym twórcom gratulujemy kreatywności i zaangażowania, a ich rodzicom przesyłamy serdeczne pozdrowienia z podziękowaniem za wsparcie.

    • Ksiądz Antoni Tyczyński - Patron Naszej Szkoły
     • Ksiądz Antoni Tyczyński - Patron Naszej Szkoły

     • 15 kwietnia 1925 r. zmarł w Leżajsku ks. Antoni Tyczyński-

       patron Szkoły Podstawowej w Albigowej.

      [Na podstawie: T. Gałczyńska, Wspomnienie o księdzu Antonim Tyczyńskim w 85. rocznicę śmierci. Działalność w Albigowej, „Głos Gminy Łańcut” 2010, nr 2]:

      Antoni Tyczyński urodził się 13 czerwca 1856 r. w Krzemienicy. Jego rodzicami byli Marianna Piżuk i Jan Tyczyński, oboje pochodzący z Wierzawic koło Leżajska. Mieli pięcioro dzieci. Ojciec pracował w majątku w Krzemienicy jako karbowy. Antoni do szkoły ludowej chodził w Łańcucie, a gimnazjum męskie ukończył w Rzeszowie. Wkrótce umarła mu matka, a ojciec ożenił się powtórnie. W 1876 r. podjął studia na wydziale prawa w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale po roku zrezygnował i wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po święceniach kapłańskich udał się na pierwszą placówkę do Rzeszowa, gdzie przy kościele farnym w latach 1881-1886 był wikariuszem księdza kanonika Jana Gruszki.
      Następnie po niespodziewanej śmierci księdza Marcelego Misiągiewicza (1830-1886) otrzymał propozycję objęcia probostwa w Albigowej. Ksiądz zaczął pracę od poznania swoich parafian, chodząc podczas kolędy od domu do domu. Rozpoznanie to nie wyszło najlepiej, bo uboga wieś galicyjska była zaniedbana pod każdym względem. Ksiądz starannie planował prace na rzecz wsi, które zyskiwały na intensywności szczególnie w okresie zimowym. Podejmował działania daleko wykraczające poza posługę kapłańską, interesował się życiem wsi we wszystkich dziedzinach, z ambony agitował, napominał i kierował pracami na rzecz wsi.

      Lista zasług księdza jest długa. Zbudował szkołę, murowany kościół na miejscu drewnianego, założył kółko rolnicze, straż pożarną. Razem z kierownikiem szkoły i administratorem folwarku prowadzili na plebanii niedzielne pogadanki dla chłopów. Zachęcał do budowy domów według swoich planów, do kopania studni, bo wcześniej pobierano wodę z rzeczki Sawy. Założył szkołę koszykarską(1898 r.) i Szkołę Gospodyń Wiejskich (1900 r.). Na swój koszt wysyłał zdolniejszych chłopców do szkół zawodowych, by wrócili do wsi i rozwijali rzemiosło. Szerzył wśród włościan oświatę rolną. Będąc zapobiegliwym i dobrym gospodarzem na plebańskiej ziemi, zachęcał do nowoczesnej uprawy roli, sprowadzał nawozy sztuczne, narzędzia rolnicze, nasiona. Przy plebanii prowadził szkółkę drzewek owocowych. Wybrano go radnym do rady gminnej. Założył spółki: pożyczkowo -oszczędnościową, drenarską, mleczarską, przemysłowo-rolniczą. W 1911 r. przy kółku rolniczym powstał sklep, który rywalizował ze sklepikami żydowskimi. Aby zdrenować pola i obniżyć koszty, na przysiółku Honie „na Krzyżyku” zainicjował budowę fabrykę drenów, dachówek i cegły (1906 r.). Księdza Antoniego Tyczyńskiego nagrodzono godnością Exposito cononicordi (1897r.), przywilejem noszenia rokiety i mantoletu (1906r.), odznaczono orderem Franciszka Józefa (1911r.). Niespodziewanie dla wszystkich mieszkańców wsi, ulegając namowom starosty powiatu i posła Bolesława Żardeckiego, zgłosił swoją kandydaturę na proboszcza w kościele pod wezwaniem św. Trójcy w Leżajsku i w grudniu 1912 r. opuścił Albigową, w której spędził 26 lat. Zmarł nagle 15 kwietnia 1925 r. w Leżajsku i tam został pochowany. W 1927 r. jego imieniem nazwano szkołę powszechną w Albigowej.

     • Weronika Cyran zdobyła 5 tytułów Mistrzyni Podkarpacia

     • To, że Weronika Cyran, uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej w Albigowej czuje się jak ryba w wodzie wiemy już od dawna 😉, a jej kolejne sukcesy pływackie tylko to potwierdzają. 13.03.2021 r.  Weronika uczestniczyła w Mistrzostwach Okręgu Podkarpackiego Dzieci 10-11 lat, odbywających się w Nowej Dębie.

      W kategorii wiekowej „11 lat” Weronika zdobyła 5 tytułów Mistrzyni Podkarpacia oraz została najlepszą zawodniczką zawodów

      Przepłynęła: 50 m stylem dowolnym z czasem 32.20; 
                          50 m stylem grzbietowym z czasem 37.95; 
                          50 m stylem motylkowym z czasem 35.91; 
                         100 m stylem motylkowym z czasem 1.25.40; 
                          100 m stylem zmiennym z czasem 1.21.71.
      Wszyscy jesteśmy dumni z osiągnięć Weroniki, a jej rodzicom serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

     • Kolejny sukces naszej uczennicy w pływaniu

     • W dniu 20.02.2021 r.  w  Oświęcimiu, uczennica naszej szkoły - Weronika Cyran, wzięła udział w  PUCHARZE WSZECHSTONNOŚCI STYLOWEJ.  Na słupkach startowych oświęcimskiej pływalni stanęło blisko 400 zarodników z 33 klubów województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego, a także z Czech. Zawody rozgrywano w poszczególnych kategoriach wiekowych 10 -13 latków, liczyła się suma punktów uzyskana w 5 startach. 

      Weronika w kategorii wiekowej 11 lat zajęła 2 miejsce. 

      Przepłynęła: 50 m stylem dowolnym  z czasem  32.76;   
                           50 m stylem grzbietowym z czasem 38.67; 
                           50 m stylem klasycznym z czasem    42.85;  
                           50 m stylem motylkowym z czasem 36.90;  
                           100 m stylem zmiennym z czasem    1:21.49. 
      Gratulujemy Weronice i życzymy jej dalszych sukcesów 😊

     • Zwyczaje wielkanocne

     • Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, bogaty w liczne zwyczaje i tradycje. Podczas zajęć dzieci poznały wiele z nich. Dowiedziały się jakie potrawy święcimy w Wielką Sobotę, w jaki sposób ozdabiamy pisanki i dlaczego oblewamy się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Dzieci wykonywały wiele ozdób i prac plastyczny m. in. palmy wielkanocne.

     • Światowy Dzień Zespołu Downa

     • W marcu obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a jego symbolem stały się dwie kolorowe skarpetki, które swoim kształtem przypominają chromosomy. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do szkoły w kolorowych skarpetkach, solidaryzując się w ten sposób z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Na zajęciach rozmawialiśmy także o tolerancji, solidarności z osobami niepełnosprawnymi, wykonaliśmy pracę plastyczną oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną o „Skarpetkowym wyzwaniu”.

     • Kiedy jeszcze klasy I-III chodziły do szkoły....

     • Klasa III a z radością przywitała wiosnę. Na lekcji wychowania fizycznego wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania wiosennych stacji. Każda stacja kryła inne zadanie i kolejną literę hasła dnia. Ponadto w klasie uczniowie wykonali wspólnie kolorowy napis WIOSNA. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiosna przyszła do nas wcześniej i że już z nami zostanie ;-)

   • Kontakty

    • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Albigowej
    • +48 17 2267191
    • 37 – 122 Albigowa 489 woj. podkarpackie Poland
    • 815-181-06-75
    • Adres skrytki Szkoły Podstawowej w Albigowej na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to /SPAlbigowa/SkrytkaESP. Skrzynka zawiera formularz elektroniczny o nazwie „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, za pomocą którego można zwrócić się z każdą sprawą należącą do zakresu działań Szkoły.
  • Galeria zdjęć

    brak danych